Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Michael Schneider: Polityka spójności będzie kontynuowana

Wbrew sugestiom swojej przewodniczącej Komitet Regionów opowiedział się za zachowaniem obecnego kształtu polityki spójności. KR chce by większość środków UE nadal otrzymywali najbiedniejsi.

Ważne decyzje dotyczące sposobów i poziomów finansowania na nowy okres budżetowy Unii Europejskiej mogą zostać podjęte na początku 2011 roku. Komitet Regionów na sesji w dniach 14 – 15 kwietnia postanowił przedstawić swoją opinię na temat polityki spójności UE.

– Uważam, że większość środków z Funduszu Spójności powinna być w dalszym ciągu kierowana do najbardziej potrzebujących regionów i że obowiązujące kryteria się sprawdziły – mówił podczas debaty na ten temat Michael Schneider, sekretarz stanu niemieckiego kraju związkowego Saksonia-Anhalt.

Komitet Regionów stoi na stanowsiku, że polityka spójności powinna rozwijać się w celu trwałego eliminowania różnic w rozwoju, wzmocnienia wzrostu zrównoważonego i zatrudnienia w regionach europejskich, wspierania konkurencyjności we wszystkich państwach członkowskich i regionach, a także poszanowania zasady pomocniczości oraz stabilizacji finansowej.

W związku z tym KR opowiedział się za przeznaczeniem największej część dostępnych środków dla państw członkowskich i regionów znajdujących się w najgorszej sytuacji i najbardziej takiej pomocy potrzebujących.

Ponadto regionom w okresie przejściowym, (które otrzymywały pomoc w perspektywie 2007 – 2013, a nie zostaną zakwalifikowane do nowej perspektywy) należy udzielić specjalnej pomocy, aby wyniki przeprowadzonych w nich zmian nie poszły na marne z powodu wstrzymania wsparcia finansowego.
Wszystkie pozostałe regiony Unii Europejskiej mają być nadal wspomagane, przede wszystkim w zakresie innowacji, spójności społecznej i konkurencyjności.

Komitet Regionów uznał też, że dotychczasowe wsparcie dla współpracy transgranicznej, transnarodowej i międzyregionalnej przyniosło oczekiwane rezultaty, wobec czego należy je kontynuować, a nawet zwiększyć po roku 2013.

Komitet uważa, że w celu ograniczenia biurokracji w polityce spójności nie jest konieczne przeprowadzanie pełnej kontroli spełnienia wymagań w każdym okresie finansowania. Zamiast tego należy uznać za wystarczające obowiązujące zasady dotyczące finansowania krajowego.

Przedstawiciele władz lokalnych uznali też, że aby była realizowana zasada pomocniczości, wdrażanie i ocena polityki spójności powinno być dokonywane przede wszystkim na szczeblu i samorządów lokalnych i regionalnych. (ag)

Do pobrania:

2010-04-19 06:52:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»