Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Szczególny wymiar zgromadzenia związku powiatów

W Warszawie zakończyło się jubileuszowe XXV Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich. Podczas wydarzenia przyjęto 7 stanowisk, przeprowadzono dyskusje o ochronie zdrowia i transporcie, strategii NFZ, a ponadto wręczono statuetki dla powiatów i miast na prawach powiatu – laureatów rankingu ZPP.


Obradom przewodniczył Andrzej Płonka, prezes Zarządu ZPP, starosta bielski. Prezes ZPP podkreślił szczególny wymiar Zgromadzenia ze względu na jubileusz Związku Powiatów Polskich. Przypomniał, jak w ubiegłym roku powiaty celebrowały dwudziestolecie swojego powstania. – Świętowaliśmy w różnych miejscach. Bywaliśmy w różnych miejscach. Podkreślaliśmy nasze działania lokalne, które udało się nam zrealizować mimo skromnych budżetów. A jednak w mojej ocenie te dwadzieścia lat kończy się ogromnym sukcesem – mówił Andrzej Płonka.

Marek Suski, sekretarz stanu, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów zapewnił, że zarówno premier, jak i rząd PiS doceniają dokonania samorządu. Są one ogromne. – Reforma samorządowa była jedną z najbardziej udanych reform po 1989 r. Wszystkie państwa w historii, nawet już w starożytnym Rzymie, kiedy przedstawiały tego rodzaju reformy i kierowały część władzy do lokalnych środowisk, rozwijały się i kwitły. Więc można powiedzieć, że Polska rozkwita też dzięki samorządom. Gratuluję Państwu tych sukcesów. I życzę jeszcze na przyszłość wielu, wielu. Możecie Państwo być pewni, że póki Prawo i Sprawiedliwość będzie sprawować władzę, będzie wspierać samorządy. Będziemy rozwijać Państwa siłę – mówił Marek Suski.

Jerzy Stępień senator I i II kadencji, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w latach 1997-1999, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, a w latach 2006-2008 prezes TK, z zadowoleniem stwierdził, że dziś nie ma już wątpliwości, iż powiaty być muszą. Przypomniał, jak dokonywały się zmiany ustrojowe. Mówił o wyborach 4 czerwca 1989 r. – Naród podjął decyzję. Dlatego ja osobiście uważam, że ta decyzja była najważniejsza w całej naszej tysiącletniej historii. Wcześniej bowiem w podejmowaniu decyzji uczestniczyły różne elity. A także o momencie, kiedy w latach 90-tych okazało się, że bez powiatów nie da się funkcjonować. – Jeśli powiat nie dał się zlikwidować nawet w latach 70 tych, okazało się, że musimy go usankcjonować poprzez jego usamorządowienie.

Następnie delegaci wysłuchali wystąpienia Adama Niedzielskiego, zastępcy Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na temat Strategii NFZ na lata 2019-2023. Jak mówił, w ostatnim czasie udało się uruchomić 680 mln zł na wsparcie finansowania szpitali różnych poziomów referencyjnych, z czego połowa trafi do szpitali powiatowych.

Ponadto prezes zwrócił uwagę na konieczność pilnowania efektywności funkcjonowania wszystkich, nie tylko powiatowych, szpitali. Jeśli chodzi o strategię, to NFZ chce poprawić swój wizerunek w przestrzeni publicznej. Do tej pory NFZ koncentrował się bardzo na wymiarze rozliczeniowym. Teraz chce bardziej patrzeć na pacjenta, na wartość dostarczana jest na podstawie pieniędzy przekazywanych do systemu a nie tylko na to, czy pieniądze są przekazywane.

Andrzej Płonka zwrócił uwagę na to, że sytuacja szpitali powiatowych nie jest dobra. Podkreślił, że dyrektorzy potrafią nimi zarządzać. Znają się na tym. Dlatego nie należy im robić zarzutów, że jest przeciwnie. Powodem złej sytuacji jest tu brak pieniędzy. Prezes ZPP wspomniał o tym, że powiaty i szpitale powiatowe posiadają inne dane dotyczące stanu szpitali powiatach niż resort zdrowia. O tym, że brakuje lekarzy Związek Powiatów Polskich mówił od lat. Proponował wprowadzenie ułatwień dla kadry zza granicy. Tymczasem aktualnie ZPP otrzymuje zarzut, że przyczyną takiego stanu jest nieodpowiedni poziom opłacania lekarzy przez samorządy. Zauważył, że sieć szpitali nie działa dobrze. – Chciałbym bardzo, abyśmy siedli do wspólnego stołu z Ministerstwem Zdrowia i jako partner rozmawiali o naszej sytuacji w służbie zdrowiaJednak kasy nie dorobimy. Nie jesteśmy od tego. Porównajmy odpis w Polsce na służbę zdrowia i na to, jaki jest jego poziom w innych krajach europejskich.

Pierwszy dzień zgromadzenia zakończył się uroczystą galą. Przedstawiciele najaktywniejszych gmin, powiatów oraz miast na prawach powiatu odebrali nagrody i dyplomy. Związek Powiatów Polskich wręczył je tym, którzy zajęli najwyższe pozycje w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów – edycja 2018.

Wręczono również medale Bene Meritus Powiatom, które Zarząd ZPP przyznał za szczególne osiągnięcia wpływające na rozwój polskich powiatów, w tym przede wszystkim powodujące podniesienie poziomu życia mieszkańców, a także w uznaniu zasług na rzecz Związku Powiatów Polskich.

Źródło: https://www.zpp.pl

2019-04-05 07:16:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»