Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Stwierdzono ponad dwa tysiące uchybień w escape roomach

Premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. ministrowie Joachim Brudziński i Jadwiga Emilewicz, wzięli udział w odprawie dotyczącej wdrożenia zmian prawnych w zakresie działalności tzw. escape roomów.


Przez ostatni miesiąc służby prowadziły kontrole w miejscach, w których odbywa się tego typu działalność – wszystko w związku z tragedią, do której doszło na początku stycznia w Koszalinie. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że obowiązkiem państwowych instytucji jest weryfikacja tego typu placówek. - Nie można dopuścić, by podobne nieszczęścia zdarzyły się raz jeszcze – powiedział szef rządu. Jak zauważył premier Mateusz Morawiecki, żadne działania nie powinny odbywać się kosztem bezpieczeństwa użytkowników. - Połączenie dwóch wartości: wolności i bezpieczeństwa jest do pogodzenia, musi im towarzyszyć jeszcze jedna wartość: odpowiedzialność. Odpowiedzialność prowadzących taką działalność, odpowiedzialność służb i odpowiedzialność Państwa Polskiego – dodał.

Od 5 stycznia do 7 lutego straż pożarna przeprowadziła kontrole w 520 z 545 zidentyfikowanych escape roomach. W trakcie kontroli stwierdzono ogółem prawie 2 tysiące uchybień. Nieprawidłowości, które stwierdzili strażacy, dotyczyły przede wszystkim ochrony przeciwpożarowej i warunków ewakuacji. Najwięcej lokali skontrolowano na Pomorzu, Śląsku i na Mazowszu. - Nasze działania nie miały na celu utrudnienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej. Przyniosły konkretne, wymierne, dobre efekty – powiedział minister Joachim Brudziński, odnosząc się do bezpieczeństwa użytkowników pokojów zagadek.

Jak zaznaczył szef MSWiA, resort przygotował i wprowadził w życie nowelizację rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z wprowadzanymi zmianami właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający takim obiektem lub jego częścią, powinien przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie oraz co najmniej raz na 2 lata, przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej. Pierwsze tego typu sprawdzenia należy przeprowadzić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Rozporządzenie weszło w życie 29 stycznia br.

Źródło: MSWiA
 

2019-02-13 09:32:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»