Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Samorządy mogą zapewnić dostęp do alternatywnych źródeł energii

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zorganizował II edycję Kongresu Energetyki Lokalnej. W jego trakcie rozmawiano o energetyce lokalnej m.in. z perspektywy administracji publicznej.

Poziom uzależnienia społeczeństwa od energii elektrycznej jest obecnie tak duży, że już dwugodzinna przerwa w jego dostawie powoduje różne zagrożenia. Aby temu zapobiec, trzeba zapewnić dostęp do alternatywnych źródeł energii. Zadaniem tym mógłby zająć się samorząd terytorialny na poziomie powiatu. Aby tak się stało, potrzeba zmian w prawie. Nad rozwiązaniami pracują naukowcy z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich.

Obecny stan prawny nie jest wystarczający, aby mógł skutecznie przeciwdziałać sytuacjom zagrożenia. Nie przewiduje wystarczających scenariuszy kryzysowych, które mogą się pojawić. Pracownicy UKSW mają pomysł, jak poprawić sytuację. Rozwiązaniem mogą być centra bezpieczeństwa energetycznego. Optymalnie, w ich ocenie powinny zostać zlokalizowane w siedzibach powiatów. Mobilna jednostka solarna mogłaby być źródłem energii. Zdaniem prof. Ireny Lipowicz, powiat z centrum kryzysowym sprawia, że sytuacja braku prądu na początkowym etapie zostaje rozwiązana.

Podobnego zdania jest Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich, który podczas konferencji omówił szersze spojrzenie na ewolucje zadań samorządu terytorialnego. Jak podkreślał, zadania samorządu polegają na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb ludności. A potrzeby te zmieniają się. Część z nich przestaje być rozwiązywana na poziomie wspólnotowym, bo okazuje się, że każdy indywidualnie umie się z nimi zająć. Część zaś zaczyna przerastać możliwości poszczególnych osób i muszą one przejść na poziom zaspokajania potrzeb wspólnotowych. Dyrektor zwracał uwagę jakim wyzwaniem jest obecnie brak prądu, choćby w budynkach mieszkalnych. Sytuacja, w ramach postępu technologicznego, zmieniła się. To, co jeszcze 25 lat temu było możliwe do samodzielnego rozwiązania, dziś wymaga rozwiązań wspólnotowych. Uzależnienie od prądu jest dziś bardzo duże. Obejmuje dostęp do wody czy działanie wentylacji.

Źródło: http://wartowiedziec.pl

2019-01-30 10:37:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»