Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


WSA: Gmina ma prawo wprowadzać strefę ograniczonego ruchu

Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 28 grudnia 2018 r. potwierdza, że władze Krakowa miały prawo skorzystać z uprawnienia do ograniczenia ruchu samochodowego na Kazimierzu. Sąd uznał skargę na decyzje wojewody, likwidujące strefę ograniczonego ruchu na Kazimierzu.


W grudniu 2017 r. decyzją administracyjną na obszarze kwartału Kazimierz została utworzona strefa ograniczonego ruchu – obszar miasta, do którego wjazd mają przede wszystkim mieszkańcy. Celem stworzenia strefy było ograniczenie ruchu aut na obszarze miasta z wąskimi ulicami, mocno obciążonego ruchem pieszym, w tym turystycznym. Aby podnieść komfort i bezpieczeństwo pieszych, Kraków zdecydował się na wprowadzenie ograniczeń w ruchu.

Wojewoda małopolski uznał jednak, że miasto nie ma prawa bez decyzji rady miasta, podejmować takich ruchów. Nakazał więc likwidację strefy ograniczonego ruchu do końca 2018 r. Kraków nie zgodził się z decyzją wojewody, uznając, że jest w interesie społecznym, by tego rodzaju organizację ruchu wprowadzać.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał słuszność decyzji podejmowanych w krakowskim magistracie. Sąd podkreślił, że na prezydencie miasta leży odpowiedzialność za dobrą dla mieszkańców i użytkowników miasta organizację ruchu. Oznacza to, że w przyszłości Kraków będzie mógł korzystać z rozwiązania wzorowanego na strefie ograniczonego ruchu Kazimierz.

Na razie od 5 stycznia na obszarze Kazimierza będzie przez pół roku obowiązywała strefa czystego transportu – testowe rozwiązanie, które pozwoli sprawdzić, jak działa nowe rozwiązanie ustawowe pozwalające na ograniczanie ruchu samochodów pod kątem rodzaju napędu.

Źródło: http://krakow.pl
Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

2019-01-04 10:03:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

20 marca, Wrocław, IT w Służbie Zdrowia, https://gigacon.org

21 marca, Warszawa, Europejskie Forum Taborowe 2019, https://www.tor-konferencje.pl

25-26 marca, Jachranka, Konferencja „Nowoczesny Dyrektor”, https://nowoczesny-dyrektor.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»