Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Odpowiednie oświetlenie potrafi zmienić charakter miasta po zmroku

Piotr Nowiński, ekspert firmy Signify, zajmujący się od ponad 10 lat tematyką efektywności energetycznej przybliża nam tematykę oszczędności jakie przynosi wymiana oświetlenia publicznego.

Rosnące ceny energii elektrycznej stają się coraz większym problemem dla samorządów. Zajmuje się Pan efektywnością energetyczną. W jaki sposób przedstawiciele lokalnych społeczności mogą zmniejszyć ceny za prąd?
Przede wszystkim poprzez oszczędności w zużyciu energii elektrycznej wykorzystując efektywne energetycznie rozwiązania. Pozwalają na to nowoczesne systemy oświetleniowe. Szacujemy, że około 40% rachunku elektrycznego w średniej gminie stanowi oświetlenie. Te opłaty można zmniejszyć co najmniej o 50% modernizując oświetlenie w technologii LED, a nawet o kolejne 20% inwestujące w inteligentne systemy zarządzania oświetleniem.

Czy grupowy zakup prądu w Pana opinii rozwiązuje problem?
Dotychczas był to sprawdzony sposób na wynegocjowanie lepszych stawek na zakup energii elektrycznej. Jednak nie jest to mechanizm, który pozwoli na ograniczenie zużycia co de facto bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów energii.

Jaka jest w Pana opinii świadomość samorządowców w kwestii wykorzystywania nowych technologii przy zakupie i wykorzystywaniu elektryczności?
Myślę, że poziom wiedzy jest dosyć zróżnicowany. Są samorządowcy, którzy doskonale zdają sobie sprawę z korzyści wynikających z inwestycji w energooszczędne technologie, w tym oświetleniowe. W coraz większej liczbie miast i gmin postępuje wymiana oświetlenia konwencjonalnego na LED’owe, przynajmniej w zakresie tej części infrastruktury, która należy do samorządu. Rośnie również świadomość, że technologia LED to nie tylko energooszczędność, ale też o możliwości stwarzane przez Internet Rzeczy (IoT) jak dodatkowe sensory czy możliwość zaawansowanej analityki systemowej.

Jakie są najpowszechniejsze błędy lub niedopatrzenia w tej kwestii w samorządach?
W naszych samorządach dominuje model, gdzie oświetlenie jest traktowane jako jeden z kolejnych elementów infrastruktury drogowej. Wszelkie modernizacje odbywają się niejako przy okazji modernizacji drogi czy ulicy. Rzadko spotyka się samorządy, które podchodzą do tematyki oświetlenia kompleksowo – tworząc tzw. „Master Plany” oświetlenia, które jasno określają jaki charakter, np. estetyczny, ma spełniać oświetlenie ulic, dróg, parków, mostów, skwerów, pomników czy budynków. Chodzi tu o takie parametry jak barwa światła, klasa energooszczędności oraz dobór opraw. Taki Master Plan, jeżeli jest dobrze opracowany i konsekwentnie wdrażany, potrafi całkowicie zmienić charakter miasta po zmroku.

Jak wygląda kwestia wymiany oświetlenia publicznego w gminach i miastach? Czy wielkość miejscowości ma istotny wpływ?
Wymiana oświetlenia publicznego odbywa się w tempie około 5% rocznie. Takie tempo oznaczałoby, że pełna modernizacja oświetlenia nastąpiłaby w ciągu kilkunastu lat. Ciekawym aspektem jest także to, że zwykle to właśnie w mniejszych miejscowościach łatwiej jest przeprowadzić kompleksową modernizację na LED. Mamy już w Polsce kilka gmin, gdzie nastąpiła pełna LEDyfikacja oświetlenia.

Czy mógłby Pan przybliżyć naszym czytelnikom program Sowa Led, który pomaga JST finansować wymianę opraw oświetleniowych?
Program SOWA-LED nie jest nową inicjatywą. Jego pierwsza edycja miała miejsce w latach 2013-2016. Z finansowania skorzystał wówczas m.in. Szczecin, gdzie 5 tysięcy istniejących opraw zastąpiły nowoczesne LEDy. Z programu skorzystała również Białowieża, która dzięki dofinansowaniu dokonała pełnej LEDyfikacji oświetlenia na terenie gminy.

To był bardzo popularny program, m.in. dlatego, że powstał między okresami dostępności funduszy strukturalnych. Nie tylko okazał się potrzebny w tym momencie, ale też był bardzo atrakcyjny — dobrze skonstruowany i korzystny finansowo. Sukces poprzedniej edycji programu SOWA LED zapewnił mu kontynuację. Kolejna edycja konkursu ruszyła w maju. Podobnie jak podczas poprzedniej edycji nabór wniosków prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gminy aktywnie działają w celu pozyskiwania funduszy również z innych źródeł. Trwa nabór wniosków na fundusze z Regionalnych Programów Operacyjnych. Coraz większym zainteresowaniem zaczyna się również cieszyć model Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w oświetleniu.

Rozmawiał,
Rafał Przeździecki

2018-10-30 15:31:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»