Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Ranking wydatków mieszkańców na usługi komunalne

Kozienice, Działdowo i Rawa Mazowiecka to miasta, w których wydatki mieszkańców na usługi komunalne są najmniejsze. Na przeciwległym biegunie znalazły się Rybnik, Mysłowice i Tarnowskie Góry. Takie dane przynosi pierwszy tego typu ranking wśród miast powiatowych w 2018 roku.

Ranking został przeprowadzony przez firmę doradczą Curulis Sp. z o.o. Powstał przez oszacowanie rocznych kosztów, jakie obciążają przeciętną polską rodzinę w pięciu obszarach: zaopatrzen ia w wodę i odprowadzania ścieków, odbioru odpadów, komunikacji publicznej oraz stref płatnego parkowania.

W celu oszacowania tych kosztów, skonstruowano model funkcjonowania przeciętnej polskiej rodziny uwzględniający średnie zużycie wody i ścieków, powie rzchnię mieszkania, czy częstotliwość korzystania z komunikacji miejskiej i wyjazdów samochodem do centrum miasta.

Ranking dostarcza również kilku istotnych wniosków. Liderem rankingu zostało Miasto Kozienice z wynikiem 1 310,41 zł, zaś najniżej uplasowało  się Miasto Tarnowskie Góry, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wyniosły 3 909,42 zł.

Różnica rocznych kosztów pomiędzy najtańszym a najdroższym miastem wynosi więc prawie 2 600  zł, co wskazuje na duże dysproporcje i świadczy o różnych strategiach zarządzania przyjętych przez miasta w zakresie tych samych usług.

Zgodnie z modelem przyjętym przez Autorów, przeciętna rodzina żyjąca w mieście powiatowym najwięcej wydaje na wodę i śc ieki (średnio 47%), w dalszej kolejności na komunikację publiczną (31%) oraz wywóz odpadów komunalnych (18%). Podatek od nieruchomości oraz opłata parkingowa stanowi nieznaczny odsetek łącznych kosztów rodziny. Z kolei biorąc pod uwagę wielkość badanych mi ast, najwyższe wydatki występują w miastach średnich, których liczba mieszkańców wynosi od 100 do 200 tys. osób. Zaliczają się do nich miasta w większości znajdujące się w województwie śląskim, takie jak: Rybnik, Zabrze, Chorzów, czy Dąbrowa Górnicza.

Z kolei najniższe koszty życia występują w miastach małych, których liczba ludności nie przekracza 50 tys. osób.

Ranking dostarcza również wielu informacji na temat każdego z badanych obszarów wskazując przy tym podstawowe informacje z danej dziedziny, a także sposób działania władz samorządowych w tym zakresie.

Ze szczegółami rankingu można zapoznać w się w galerii oraz w raporcie znajdującym się pod adresem:

2018-09-12 09:53:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»