Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Marszałek woj. mazowieckiego pomaga strażakom z Rożyc, Piekar i Rosochy

Motopompy, piły do drewna, agregaty prądotwórcze i ubrania o wartości w sumie blisko 60 tys. zł trafiły do strażaków ochotników z OSP Rosocha, OSP Rożce i OSP Piekary. W ten sposób samorząd Mazowsza wsparł kolejne jednostki OSP, którym złodzieje skradli cenny sprzęt ratowniczo-gaśniczy.


–To bardzo niepokojące zjawisko. Nie jestem w stanie zrozumieć, co kieruje ludźmi, którzy okradają innych. W tym przypadku bulwersuje to tym bardziej, że przez tego typu działania strażacy nie mogą wykonywać swojej pracy. Brak sprzętu to brak możliwości gaszenia pożarów i ratowania ludzkiego życia. Dla druhów ochotników, którzy dla dobra innych poświęcają nie tylko swój czas, ale też swoje zdrowie i życie, to szczególniedotkliwe – mówi marszałek Adam Struzik. ­– Pamiętajmy też, że wyposażanie jednostek ochotniczych straży pożarnych to proces ciągły i długotrwały, który wymagadużych nakładów finansowych. W większości przypadków sprzęt, którym dysponują ochotnicy to efekt ich wieloletnich starań i poszukiwania wsparcia z zewnątrz. My doskonale o tym wiemy i dlatego do tej pory na ten cel z budżetu Mazowsza przekazaliśmy już ponad 71 mln zł. To świetna inwestycja, która przynosi wymierne efekty – dodaje.

Dla mazowieckich strażaków tegoroczne wakacje zaczęły się wyjątkowo niekorzystnie. Pod koniec czerwca skradziono sprzęt ratowniczo-gaśniczy należący do strażaków z Kośmina. Ten sam los spotkał trzy kolejne jednostki OSP – OSP Rosocha i OSP Rożce z powiatu grójeckiego oraz OSP Piekary z powiatu żyrardowskiego. Wśród skradzionych rzeczy znalazły się m.in. agregaty prądotwórcze i oddymiające, węże strażackie, motopompy i piły do drewna. Wartość zaginionego sprzętu strażacy z OSP Rożce wycenili na ok. 50 tys. zł, natomiast w przypadku OSP Piekary – ok. 27 tys. zł, a OSP Rosocha – 2 tys. zł. Aby wspomóc druhów w tej trudnej sytuacji samorząd województwa mazowieckiego zdecydował o przekazaniu niezbędnego sprzętu pożarniczego.

Do strażaków z OSP w Piekarach i Rożcach trafiły zestawy sprzętu składające się motopompy, agregatu prądotwórczego, piły do drewna orazsześciu kompletów ubraństrażackich. Wartość każdego z nich to ponad 20 tys. zł.Z kolei strażacy z OSP Rosocha otrzymali motopompę oraz sześć kompletówkurtek i spodni, 6 parspecjalnych butów gumowych, 6 hełmów strażackich oraz 6 par specjalnych rękawic strażackicho wartości ponad 18 tys. zł.

Ochotnicze straże pożarne w swoich szeregach skupiają łącznie 700 tys. druhów, w tym aż 75 tys. to strażacy z Mazowsza. Od lat strażacy zajmują najwyższe miejscaw rankingach zaufania społecznego. Cenimy ich wiedzę, przygotowanie i umiejętności w zakresie ratownictwa. Strażacy nie tylko gaszą pożary, ale teżratują poszkodowanych wwypadkach komunikacyjnych czy w trakcie klęsk żywiołowych.Nie mogliby jednak tak skutecznie pomagać bez odpowiedniego sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Samorząd Mazowsza w latach 2006-2017 wsparł blisko 3 tys. potrzeb zgłoszonych przez mazowieckie jednostki OSP. Zakup 500 wozów strażackich, 692 pomp pożarniczych, 20 łodzi, 150 zestawów ratownictwa technicznego lub medycznego i 38 systemów powiadamiania wsparto środkami z budżetu województwa.

Źródło: www.mazovia.pl


2018-08-01 12:41:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»