Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Rozpoczął się wyścig o tytuł Zielonej Stolicy Europy (European Green Capital)

Czyste powietrze, sprawnie funkcjonująca gospodarka odpadami, wysoki wskaźnik utylizacji, ochrona zasobów wodnych, obecność parków, brak zanieczyszczeń, wysoka jakość życia w mieście i zrównoważone rozwiązania to aspekty decydujące o tym, że Zielona Stolica Europy jest dobrym miejscem do życia.


Co roku panel ekspertów ds. środowiska i jury wybiera na Zieloną Stolicę Europy jedno europejskie miasto. Nagroda, będąca inicjatywą Komisji Europejskiej, przyznawana jest miastu, które wykaże udokumentowane osiągnięcia w dziedzinie standardów środowiskowych oraz jest zaangażowane w realizację ambitnych zadań na rzecz poprawy stanu środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Udział w konkursie mogą wziąć miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców, pochodzące z obszaru Unii Europejskiej, państwa kandydujące, kraje z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcaria. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 350 tys.€ na wsparcie działań związanych z ochroną środowiska. Jest to już 11 edycja konkursu. W poprzednich edycjach tytuł ten otrzymały m.in. Kopenhaga, Sztokholm, Bristol, Essen, Nijmegen. W 2019 r. Zieloną Stolicą Europy będzie Oslo, a w 2020 Lizbona.

Mniejsze miasta, od 20 do 100 tys. mieszkańców, mogą ubiegać się o Nagrodę Europejskiego Zielonego Liścia (European Green Leaf), która stanowi dowód uznania wysiłków podejmowanych na rzecz ochrony środowiska. Inicjatywa ma trzy cele: jest po pierwsze wyrazem uznania dla miast, które stawiają na dbałość o środowisko naturalne i zaangażowanie w kierunku tworzenia zielonej gospodarki. Po drugie, stanowi zachętę do aktywnego rozwijania świadomości ekologicznej mieszkańców i ich zaangażowania. Jest to też sposób, by zidentyfikować miasta, które mogą stać się „zielonymi ambasadorami” i zachęcać inne miejscowości do osiągania podobnych efektów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Zwycięskie miasto otrzymuje 75 tys. €. Nagroda jest przyznawana od 2015 r. W 2018 r. otrzymały ją Leuven w Belgii oraz Växjö w Szwecji.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 18 października 2018 r.

Więcej informacji:
www.ec.europa.eu/europeangreencapital
ec.europa.eu/europeangreenleaf
Facebook: www.facebook.com/EuropeanGreenCapitalAward
Twitter: @EU_GreenCapital

Źródło: http://www.zmp.poznan.pl


2018-07-27 12:02:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»