Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Patronat medialny "Forum Samorządowe"
Envicon Water 2018: Jak wykorzystywać osady ściekowe?

W 2016 r. powstało 947 tys. ton osadów ściekowych, z czego połowę stanowią te z komunalnych oczyszczalni. Krajowy plan gospodarki odpadami 2022 przewiduje całkowite zaniechanie składowania komunalnych osadów ściekowych. O tym jak wykorzystywać osady ściekowe debatowano na Envicon Water 2018.


Podczas specjalnej sesji tematycznej dotyczącej wykorzystania osadów ściekowych mówił m.in. prof. Marek Gromiec. Podkreślał, że to element wdrażania gospodarki cyrkulacyjnej w sektorze wodno-kanalizacyjnym. Jego nową rolą jest bowiem „produkcja różnego rodzaju zasobów, szczególnie wody i energii, ale również substancji biogennych”.

Profesor Gromiec zaznaczył, że niedługo instalację odzysku pierwiastków w dużej skali stworzy Jarocin. Powstanie tam jedyna w Polsce instalacja do odzysku fosforu dla rolnictwa z wód poosadowych. Dodał jednak, że polskie prawo nie nadąża za wymaganiami, jakie nakłada na nas Unia Europejska.

Wolfgand Podewils, specjalista niemieckiego rynku wodociągowego, mówił jak wygląda wykorzystanie osadów ściekowych i plany rozwoju tej kwestii w Niemczech. W październiku 2017 r. przyjęto nowe rozporządzenie o osadach ściekowych. Ma ono prowadzić do zwiększenia poziomów odzyskiwania fosforu ze ścieków.

I tak np. w Hamburgu w 2019 r. rozpocznie działalność instalacja odzysku fosforu z popiołów, która ma odzyskiwać 20 tys. ton pierwiastka rocznie. Prelegent wspominał też o holenderskich osiągnięciach w dziedzinie odzysku pierwiastków z osadów ściekowego.

O idei gospodarki cyrkularnej w wykorzystaniu osadów ściekowych mówił prof. Tadeusz Pająk. Podkreślił, że czeka nas niebawem znaczący wzrost strumienia masy osadów z ok. 580 tys. Mg s.m./rok w 2017 r. do około 800 000 Mg s.m./rok już za dwa lata. Dla zagospodarowania tak znacznych ilości osadów ściekowych zaadaptowana filozofia circular economy musi uwzględnić możliwe do wdrożenia nowe technologie przeróbki osadów, podkreślał.

Mecenas Jędrzej Bujny z kancelarii SMM Legal pokazywał natomiast niedostatki polskiego prawodawstwa, które nie pozwalają na wdrożenie gospodarki obiegu zamkniętego w Polsce.

Podczas uroczystej gali trzeciego kongresu Envicon Water ogłoszono zwycięzców konkursów Manager Roku 2017 Wod-Kan i Inwestycja Roku 2017 Wod-Kan.

Nagrody przyznano następującym managerom:

- w kategorii do 30 tys. mieszkańców: Andrzej Byrwa, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej przy Gminie Przeworsk;

- w kategorii od 30 tys. do 100 tys. mieszkańców: Mieczysław Kostyra, prezes Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji;

- w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców: Andrzej Wójtowicz, prezes „Wodociągi Słupsk”.

 

Za najlepsze inwestycje roku 2017 zostały uznane przez głosujących:

- w kategorii do 30  tys. mieszkańców: modernizacja oczyszczalni ścieków ,,Leśna” pod kątem przystosowania do usuwania związków biogennych zrealizowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach;

- w kategorii od 30 do 100 tys. mieszkańców: przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Otwocku – zadanie II, III i IV, zrealizowane przez Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji;

- w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców: wysokoefektywne przetwarzanie osadów ściekowych w procesie termicznej hydrolizy i głębokiej fermentacji na oczyszczalni w Tarnowie zrealizowane przez Tarnowskie Wodociągi.

 

Nagrodę „Summa cum laude” za wybitne osiągnięcia i całokształt  pracy na rzecz branży wodociągowo-kanalizacyjnej otrzymał Wojciech Jassak, wieloletni prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ełku.

Źródło: https://portalkomunalny.pl


2018-06-13 15:11:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»