Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Kuratorzy zmuszają samorządy do utrzymywania szkół bez uczniów

W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się seminarium „(Nie)oczekiwane skutki reformy systemu oświaty”, podczas którego rozmawiano o problemach związanych z reformą oświaty.

  

Przedstawiciele nauczycieli, rodziców, samorządów, organizacji pozarządowych, a także sami uczniowie, wymieniali  spostrzeżenia, oczekiwania i obawy związane z planowanymi oraz wprowadzonymi już zmianami. Będzie to podstawą do stworzenia całościowego raportu o sytuacji polskiej szkoły po reformie.

Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych, podkreślał, że nie pozwala się samorządom racjonalizować sieci szkół. – Jest na przykład szkoła, w której nie ma ani jednego ucznia, ale kurator nie pozwala nam jej zamknąć – oświadczył przedstawiciel związku miast. Według niego  trzeba pytać, czy zachowanie wszystkich szkół ma sens.

Ponadto samorządowcy zwracali uwagę, że zapłacą w tym roku szkolnym ok. miliarda zł na wdrożenie zmian w oświacie, ale w związku z tymi zmianami nie dostają więcej pieniędzy. Nie otrzymują np. dodatkowych środków na pomoc psychologiczną dla dzieci. W wielu szkołach nie ma właściwej opieki; psycholog przypada średnio na tysiąc uczniów.

Mirosław Sielatycki z urzędu miasta Warszawy przekonywał, że będziemy mieli edukację dwóch prędkości. Wskazał na ideologizację programów, w których nie ma np. opisu powstania UE.

Podczas dyskusji mówiono także o tym, że niemal jeden procent polskich nauczycieli pracuje w więcej niż 5 szkołach, co musi się odbić na poziomie nauczania (rekordzistka pracuje w siedmiu).

RPO Adam Bodnar zapowiedział, że poruszane podczas seminarium tematy będą przedmiotem jego wystąpień do odpowiednich władz. Śledzi on bowiem na bieżąco zmiany w organizacji i funkcjonowaniu systemu oświaty oraz  występuje z krytycznymi uwagami do Minister Edukacji Narodowej. Zgłasza też wątpliwości, jakie przedstawiają mu obywatele podczas spotkań regionalnych RPO.

Źródło: https://www.rpo.gov.pl

2018-03-29 09:11:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

12-15 lutego, Poznań, Budma Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, https://www.budma.pl

13-15 lutego, Nadarzyn, Remadays Międzynarodowe Targi Reklamy i Druku, http://www.remadays.com

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»