Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Pracownicy pomorskiego urzędu marszałkowskiego uczą się ratować życie

Ponad 130 pracowników z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zostanie przeszkolonych z pierwszej pomocy przedmedycznej. Będzie to przede wszystkim szkolenie praktyczne.


Cykl szkoleń rozpoczął się 6 lutego 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Szkolenie jednej 22-osobowej grupy trwa cały dzień (od godz. 9.00 do 15.00). Jeszcze w lutym z pierwszej pomocy przedmedycznej zostanie przeszkolonych 6 takich grup składających się z pracowników urzędu.

Każdy z uczestników szkolenia będzie miał możliwość przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie. Wcześniej ratownik medyczny pokazał jak zrobić o prawidłowo i jak używać defibrylatora, który jest dostępny w każdym z budynków urzędu marszałkowskiego przy portierni lub u ochrony.   

 — Najłatwiej jest nam udzielać pomocy osobom bliskim, rodzinie, współpracownikom. To, czy osoba przeszkolona z pierwszej pomocy zachowa zimną krew w praktyce to już są kwestie indywidualne — mówi instruktor pierwszej pomocy Mariusz Penar. — Może się okazać, że ktoś jest dobry na ćwiczeniach, a spanikuje na widok krwi. Dlatego trzeba ćwiczyć, powtarzać szkolenie i oswoić się z zasadami udzielania pomocy. Tak, jak trzeba nauczyć się teorii jazdy samochodem nim wsiądzie się za kierownicę. Takie szkolenie najlepiej powtarzać co 2-3 lata — dodaje.

Defibrylatory zewnętrzne półautomatyczne (AED) można znaleźć nawet w miejscach publicznych takich jak galerie handlowe czy przystanki komunikacyjne. Miejsce z defibrylatorem jest zawsze dobrze oznaczone. Przy urządzeniu znajdziemy również sprzęt potrzebny do udzielenia pierwszej pomocy. M.in. nożyczki do rozcinania ubioru, rękawiczki czy maseczkę do przeprowadzenia sztucznego oddychania.  

Osoby uczestniczące w szkoleniu z pierwszej pomocy oprócz nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej i obsługi defibrylatora dowiedzieli się jak pomóc osobie, która się zadławiła oraz kiedy i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Szkolenie obejmuje również naukę pierwszej pomocy w przypadku krwotoku i najczęściej występujących urazów.

Część teoretyczna szkolenia dotyczyła wyjaśnienia podstawy prawnej, czyli tego, kto ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy i dlaczego. Prowadzący szkolenie ratownik medyczny pokazał uczestnikom jak powinna być wyposażona apteczka i wyjaśnił czym jest łańcuch przeżycia, czyli 4 kolejne czynności niezbędne do udzielenia skutecznej pierwszej pomocy.

Źródło: www.pomorskie.eu

2018-02-12 09:41:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»