Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Przyszłoroczne wybory samorządowe zostaną sparaliżowane?

W budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się Obywatelskie wysłuchanie publiczne dotyczące projektowanych zmian w Kodeksie Wyborczym i samorządzie lokalnym. Eksperci, samorządowcy, posłowie oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych wyrazili zaniepokojenie w związku z proponowanymi zmianami.


Spotkanie odbyło się na terenie Uniwersytetu Warszawskiego bowiem wysłuchanie publiczne nie odbyło się w parlamencie pomimo trzech wniosków – wszystkie zostały odrzucone.

Na wstępie zabrał głos Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości wnioskodawca projektu. Argumentował, że nie ma potrzeby organizacji wysłuchania publicznego bowiem część spraw zawartych w projekcie ustawy już jest lub było poruszanych w debacie publicznej, jak na przykład dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Zapewnił, że fałszywą informacją jest rozważanie pomysłu by znieść wybory bezpośrednie w samorządach, a także zapewnił o otwarciu do dialogu wnioskodawców. Choć właśnie jednym z głównych zarzutów wobec wnioskodawców jest brak dialogu z samorządowcami i społeczeństwem w kwestii tak ważnych zmian w ustroju państwa..

Agata Dąmbska z Forum Od-nowa zauważyła, że w projekcie ustawy brakuje m.in. Oceny Skutków Regulacji, jedyne kwoty wymienione w projekcie to 190 mln zł na organizacje wyborów oraz 58 mln zł na przeprowadzenie transmisji z wyborów. Nie wiadomo jednak na jakiej podstawie te kwoty zostały wyliczone.

W kwestii przeprowadzania transmisji Jacek Haman z Fundacji Batorego zwrócił uwagę, że nie najlepsze usytuowanie kamery zamiast zwiększenia zaufania wśród wyborców odniesie skutek odwrotny, bowiem oglądający wybory mogą nie widzieć wszystkich zasiadających w komisji i uważać, że to jest celowy zabieg, by coś ukryć.

Ekspert Fundacji Batorego podkreślił także, że utworzenie dwóch komisji będzie krokiem samobójczym ze względu na brak ludzi do zasiadania w tych komisjach, natomiast archiwizacja dokumentów sparaliżuje archiwa.

Krzysztof Lorentz z Państwowej Komisji Wyborczej zwracał uwagę, że obecny system informatyczny budowany jest od trzech lat i jest gotowy do zorganizowania wyborów. Jeżeli jednak ustawa wejdzie w życie i będzie trzeba przygotować nowy system, to nie będzie możliwości przeprowadzenia pełnych testów i audytu systemu. Niemal pewne jest, że w takim przypadku dojdzie do awarii systemu.

Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol w imieniu Związku Gmin Wiejskich RP zwrócił uwagę na to, że prawo ustalane jest z perspektywy dużych ośrodków, dużych miast, a nie jest brana pod uwagę specyfika małych gmin, których jest w Polsce najwięcej. Skrytykował także pomysł wyznaczania okręgów wyborczych przez komisarzy oraz możliwość startowania w wyborach osób nie zamieszkujących w danej gminie. 
– To tak jakby w wyborach parlamentarnych w Polsce okręgi wyborcze ustalał europejski komisarz, lub w Sejmie Polskim mogli zasiadać obcokrajowcy mieszkający na stałe za granicą – mówił Krzysztof Iwaniuk.

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu wprost mówił, że projekt ustawy w takim kształcie to niszczenie demokracji lokalnej.

Nie wiadomo jeszcze czy projektem ustawy posłowie zajmą się podczas ostatniego posiedzenia Sejmu w tym roku (12-15 grudnia), ale wiadomym jest, że czasu na wprowadzenie proponowanych zmian nie ma już teraz i jeżeli zmiany w kodeksie wyborczym zostaną przyjęte to przyszłoroczne wybory samorządowe mogą zostać sparaliżowane.

Organizatorami obywatelskiego wysłuchania publicznego dotyczącego projektu Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych był Związek Miast Polskich i Strona Samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Pracownia badań i innowacji społecznych „Stocznia”.

2017-12-10 14:32:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
PARTNER STRATEGICZNY

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 stycznia, Warszawa, Szkolenie „Prawo wodne w praktyce administracji samorządowej”, http://frdl.mazowsze.pl

23 stycznia, Warszawa, 23 seminarium z cyklu Zarządzanie Kryzsowe i Ratownictwo "Zagrożenia Teleinformatyczne w Zarządzaniu Kryzysowym. Narzędzia Smart City w Obronie Przed Zagrożeniami", http://www.cpi.com.pl

24-26 stycznia, Kraków, Konferencja „Odpowiedzialność za gromadzenie i wydatkowanie środków publicznych”, http://student.law.uj.edu.pl

Więcej wydarzeń...
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»