Organizatorzy konkursu „Gmina Fair Play” wspólnie z wieloma partnerami już 16 lat identyfikują i promują gminy, spełniające warunki konkursu i zasługujące na tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play”. Wśród Laureatów konkursu znalazło się do tej pory niemal 500 gmin z całej Polski. Wielu z Laureatów dzięki udziałowi w konkursie nawiązało kontakty, których efektem są nowe inwestycje, wiele gmin znalazło nowe pomysły na skuteczną promocję, wiele udoskonaliło obowiązujące procedury. Jak co roku Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” przy Krajowej Izbie Gospodarczej przyznała certyfikaty gminom, które w szczególny sposób dbają o atmosferę sprzyjającą rozwojowi biznesu na ich terenie.
Idea konkursu
Głównym założeniem konkursu „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji jest promowanie wśród polskich i zagranicznych inwestorów tych samorządów, które stwarzają warunki do rozwoju i są otwarte na nowe inwestycje, a jednocześnie gwarantują rzetelną obsługę w przyjaznej biznesowi atmosferze. Konkurs prowadzony jest w 5 kategoriach: gmina wiejska agro, gmina wiejska wielofunkcyjna, miasteczko i małe miasto, średnie miasto, duże miasto, gmina turystyczna.
W czasie 16 lat realizacji programu udało się rozpowszechnić przekonanie władz gmin o znaczeniu programów przyciągania inwestycji i ich znaczeniu dla życia mieszkańców gmin oraz tworzenia nowych miejsc pracy. To niezwykłe doświadczenie, gdy jako organizatorzy konkursu możemy patrzeć, jak z roku na rok gmina zmienia się i rozwija, jak rośnie aktywność społeczeństwa, co widać przy realizacji budżetów partycypacyjnych, czy też budżetów sołeckich.– stwierdza Anna Szcześniak, członkini Komisji Ogólnopolskiej konkursu „Gmina Fair Play”.
Gminy nagrodzone w XVI edycji
Nagrodę Główną – statuetkę Kapituła Konkursu przyznała Miastu i Gminie Góra Kalwaria, którą charakteryzuje umiejętne łączenie rozwoju przedsiębiorczości na terenie gminy ze stałym podnoszeniem jakości życia mieszkańców. Gmina została wyróżniona również ze względu na realizację działań mających na celu przybliżanie historii gminy, jej tradycji i zabytków, z powodzeniem wpisujących się w codzienne życie i kalendarz imprez gminy. Miasto i Gmina Góra Kalwaria otrzymała także Złotą Statuetkę przyznawaną gminom, które pięciokrotnie pozytywnie przeszły proces weryfikacji w konkursie. Złotą Statuetkę otrzymała również Gmina Bełchatów.
Gmina Tryńcza otrzymała Honorowe Wyróżnienie, ze względu na zrównoważony i perspektywiczny rozwój gminy, która oferując i łącząc różne funkcje zapewnia korzyści zarówno społeczności lokalnej jak i biznesowi.
Samorząd to przede wszystkim ludzie, dlatego po raz kolejny w ramach konkursu przyznana została nagroda indywidualna - tytuł „Samorządowy Menedżer Roku” - za ponadprzeciętne zaangażowanie w pracę na rzecz gminy. W tegorocznej edycji tytułem tym uhonorowano Pana Ryszarda Jędrucha, Wójta Gminy Tryńcza.
Nagrodę specjalną w postaci pełnego ratingu, który przygotuje INC Rating Sp. z o.o. otrzymała – Miasto i Gmina Góra Kalwaria. Rating jest najlepszym sposobem oceny ryzyka kredytowego jednostek samorządu terytorialnego. Z punktu widzenia samorządu jest dodaniem znaku jakości zrozumiałego na całym świecie przez wszystkich adresatów, w tym w szczególności przez banki i instytucje udzielające finansowania.
Zasady weryfikacji
Weryfikacja gmin biorących udział w konkursie przebiega dwuetapowo. W I etapie weryfikowane są ankiety konkursowe, w których gminy dokonują samooceny swoich działań, prezentując swoje dotychczasowe dokonania i plany na przyszłość. W II etapie odpowiednio przygotowani audytorzy w celu weryfikacji danych zawartych w ankietach przeprowadzają audyty w gminach. Dodatkowym elementem weryfikacji jest badanie losowo wybranych inwestorów prowadzących inwestycje na terenie gmin ubiegających się o certyfikat. Dane uzyskane podczas audytu i badania inwestorów służą jako podstawa raportu benchmarkingowego, który otrzymuje każdy z uczestników II etapu. Suma przyznanych przez audytorów i inwestorów ocen decyduje o przyznaniu gminie certyfikatu „Gmina Fair Play”.
Laureaci o korzyściach
O korzyściach płynących z udziału w „Gminie Fair Play” najtrafniej wypowiadają się jego uczestnicy.
Prestiżowy certyfikat „Gmina Fair Play” dowodzi, iż samorząd Góry Kalwarii skutecznie stara się, by nasza mała ojczyzna była miejscem przyjaznym dla przedsiębiorców. Wyróżnienie to stanowi sygnał, że warto tutaj zainwestować. Tytuł „Gmina Fair Play” świadczy również o wiarygodności i rzetelności naszego urzędu gminy w relacjach z biznesem.- Dariusz Zieliński, Burmistrz Gminy Góra Kalwaria.
Wyróżnienie Gmina Fair Play jest potwierdzeniem, że nasza gmina to doskonałe miejsce do lokalizacji swojej inwestycji, a jej pracownicy są zaangażowani i kompetentni w wykonywaniu swojej pracy. Tytuł ten nadawany jest po przeprowadzonym audycie, w trakcie którego audytorzy weryfikują gminę, zwracając szczególną uwagę m.in. na terminowość załatwianych spraw inwestycyjnych, relację z inwestorami, zrównoważony rozwój gminy oraz opinie zaproszonych gości pod względem zadowolenia ze współpracy z pracownikami urzędu. Tak wnikliwa analiza daje gwarancję rzetelności
i profesjonalizmu w relacjach gminy z przedsiębiorcami. Tytuł ten wpływa na prestiż naszej gminy, postrzeganie jej przez jednostki i firmy zewnętrzne. Skutecznie promuje ją jako dobrą lokalizację do prowadzenia biznesu i pozwala umacniać jej pozycję. Otrzymany tytuł motywuje nas także do dalszej pracy na niwie działalności inwestycyjnej, m.in. poprzez wzrost jakości obsługi interesantów, w tym przedsiębiorców, tak aby gmina kojarzona była jako miejsce przyjazne dla inwestorów i przedsiębiorców. - Ryszard Jędruch, Wójt Gminy Tryńcza
Kolejna edycja konkursu „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji rozpocznie
się w IV kwartale 2017 r.
Więcej informacji o konkursie na www.fairplay.pl