Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Samorządy powinny współuczestniczyć w kształtowaniu szkolnictwa wyższego

Związek Powiatów Polskich zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia zmian w projekcie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (wersja z dnia 16 września 2017 r.) w części dotyczącej relacji szkół wyższych i jednostek samorządu terytorialnego.

Samorządowcy wnoszą m.in. o umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego i innym samorządowym osobom prawnym bycia organem założycielskim uczelni wyższej. Argumentują, że samorząd lokalny i regionalny powołany został do zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty – a te niewątpliwie obejmują również potrzeby w zakresie kształcenia na poziomie wyższym niż średni. Podkreślają jednocześnie, że w świetle zasady subsydiarności nie będzie potrzeby działania jednostek samorządu tam, gdzie inne podmioty zapewniły odpowiednią ofertę edukacyjną. Będą jednak takie miejsca, gdzie brak możliwości działania podmiotów samorządowych będzie równoznaczny z odpływem młodych, aktywnych ludzi do ośrodków akademickich.

W sposób szczególny będzie to dotyczyło mniejszych ośrodków miejskich, gdzie istnienie szkoły wyższej (bez względu na fakt czy ma ona status niepublicznej czy publicznej) stanowi ważny czynnik miastotwórczy. Proponowane przez przedstawicieli powiatów rozwiązanie wychodzi zatem naprzeciw wspieranej przez rząd polityce wspierania miast małych i średnich i jako takie wpisuje się w Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Ponadto, projektowana treść art. 366 zamyka jednostkom samorządu terytorialnego możliwość wspierania wszystkich typów uczelni. Przedstawiciele związku powiatów postulują o usunięcie z brzmienia tego artykułu słowa „publicznej”. Podyktowane jest to faktem istnienia w wielu miejscach w Polsce, gdzie nie dociera szkolnictwo publiczne placówek niepublicznych. Brak możliwości wspierania takich szkół może oznaczać ich likwidację.

Podsumowując, projekt ustawy wymaga korekt pozwalających samorządom współuczestniczyć w kształtowaniu przestrzeni edukacyjnej w swoich regionach.

Źródło: www.zpp.pl

2017-11-21 07:42:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»