Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Imponujące efekty drugiej edycji funduszy norweskich oraz funduszy EOG

Finalizowana obecnie jest druga edycja funduszy, w której dofinansowano ponad 1300 projektów. Łączna kwota środków na lata 2009-2014 dla Polski wyniosła 578,1 mln euro. Pierwsza edycja funduszy przewidziana była na lata 2004-2009. Wówczas dla Polski przeznaczono kwotę ponad 558 mln euro. Zrealizowano 413 pojedynczych projektów i programów.

Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. fundusze norweskie i fundusze EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE.
Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Islandia, Liechtenstein, Norwegia). W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej (choć nie są jej członkami). Obecnie jest realizowana druga edycja funduszy norweskich i EOG (lata 2009 - 2014). Poprzednia edycja dotyczyła okresu 2004-2009.

W Warszawie podczas specjalnej konferencji podsumowano drugą edycje funduszy norweskich i EOG. Na wstępie głos zabrał Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Podkreślił on, że Polska była największym beneficjentem w perspektywie.

- Zainteresowanie Funduszami było bardzo duże. Świetne efekty widoczne są w całym kraju. Zrealizowano ponad 1300 dużych i małych projektów. Niektóre to perełki jak odnowiony Zamek w Malborku czy Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie – podkreślał Jerzy Kwieciński.

Druga edycja Funduszy opierała się na podejściu programowym. W Polsce zostało ustanowionych 17 programów, w ośmiu obszarach działania:

- Ochrona środowiska i energia odnawialna – przekazano 180 milionów euro na realizację niemal 200 projektów. Dotyczyły one m.in. ochrony bioróżnorodności, monitoringu środowiska oraz redukcji dwutlenku węgla.

- Innowacje w zakresie zielonych technologii – przekazano 20 milionów euro na realizację 28 projektów w branżach takich jak metalowa, przetwórstwa drewna, gospodarki odpadowej, poligraficzna, motoryzacyjna czy hotelarska.

- Wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego – przekazano 37 milionów euro na realizację ponad 600 projektów w 723 miejscowościach w całym kraju. Projekty dotyczyły m.in. tematyki kontroli obywatelskiej, zwalczania dyskryminacji i przeciwdziałania wykluczeniu.

- Rozwój społeczny i regionalny – przekazano ponad 85 milionów euro – w ramach tego obszaru realizowane były trzy programy związane z profilaktyką zdrowotną i dialogiem społecznym. Ich założeniem było zmniejszanie nierówności w dostępie do usług zdrowotnych, doszkalanie kadry medycznej czy osiągnięcie lepszej spójności społecznej i gospodarczej na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym.

- Kultura – przekazano ponad 81 milionów euro, dzięki którym dziesiątki zabytków odzyskało swój dawny blask.

- Badania naukowe i stypendia – przekazano ponad 78 milionów euro, dzięki którym zrealizowano m.in. 560 publikacji naukowych.

Schengen i sprawy wewnętrzne – przekazano ponad 40 milionów euro na wzmocnienie zdolności polskich służb w walce z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną.

- Godna praca i dialog trójstronny – przekazano ponad 3 miliony euro, dzięki którym zrealizowano szereg działań ukierunkowanych na wzmocnienie struktur dialogu trójstronnego i zwiększenie świadomości korzyści płynących z zapewnienia warunków do godnej pracy.

2017-10-26 07:45:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»