Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Masz Głos

Od 4 września rusza nabór do akcji Masz Głos. Jej uczestniczki i uczestnicy prowadzą działania, które zmieniają ich otoczenie – organizują miejsca spotkań, nadają ulicom nazwy, wprowadzają budżety obywatelskie, odnawiają istotne dla nich miejsca, odkrywają ważne postaci ze swoich okolic – słowem… robią wszystko co sprawia, że życie w ich lokalnej społeczności staje się lepsze. Otrzymują przy tym merytoryczne i organizacyjne wsparcie oraz bezpłatne szkolenia.


Akcja Masz Głos to jedyna akcja, która angażuje zarówno mieszkańców i mieszkanki, jak i władze lokalne do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym. Organizowana jest od 2002 roku, aby włączać mieszkańców i mieszkanki w życie publiczne, zachęcać do działania i pokazywać, że mogą być współodpowiedzialni za losy swojej gminy – podkreśla dyrektorka akcji Joanna Załuska.

Od 2002 roku akcja objęła 680 (27 proc.) gmin w całej Polsce i w każdej z nich działy się fantastyczne rzeczy. Na przykład w Kuniowie, w gminie Kluczbork mieszkańcy opracowali strategię rozwoju miejscowości, a o postępach swoich działań informowali w specjalnie reaktywowanej gazetce. W działania udało się zaangażować różne grupy mieszkańców w wieku od 20 do 60 lat, organizacje pozarządowe, Ochotniczą Straż Pożarną, Środowiskowy Dom Samopomocy, biblioteki, a także sołtysa, radę sołecką i miejscowego radnego. W Ustrzykach Dolnych to młodzież wzięła sprawy w swoje ręce i stworzyła Międzyszkolny Klub Młodzieżowy, organizując przy tym szeroko zakrojoną akcję promocyjna i informacyjną. Dzięki spotkaniom, koncertowi, ulotkom i plakatom do pomocy wciągnęła szkoły, organizacje, media, firmy oraz władze samorządowe. Powstało miejsce gdzie można uczyć się języków obcych, pograć w gry, czy po prostu spędzić czas. W Tłuśćcu natomiast mieszkańcy postanowili rozwiązać doskwierający problem braku nazw ulic. Zdarzało się bowiem, że karetka krążyła po miejscowości w poszukiwaniu chorego. Mieszkańcom udało się zaangażować odpowiednie władze i przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców i już wkrótce problem zostanie rozwiązany.

W tym roku nabór do akcji Masz Głos trwa od 4 do 30 września. Dla zainteresowanych akcją zaplanowano bezpłatne szkolenia we wszystkich województwach. Uczestnicy zdobędą wiedzę o wybranych narzędziach, które ułatwią im działanie w lokalnej społeczności m.in. o tym czym jest inicjatywa lokalna i uchwałodawcza, jak wpływać na budżet gminy, czy jak angażować mieszkańców metodą organizowania społecznegozachęcają organizatorzy.

Każda edycja trwa około dziesięciu miesięcy i przez cały ten czas wszyscy uczestnicy są wspierani przez ekspertów i koordynatorów z Fundacji im. Stefana Batorego oraz organizacji partnerskich. Przy organizacji swoich działań mogą skorzystać z ich doświadczenia, zasięgnąć rady i pomocy, m.in. w aktywizowaniu swoich społeczności lokalnych, dowiedzieć się jak budować dialog mieszkańców z samorządem, a także jak integrować wokół rozwiązywania problemów w gminie.

W akcji mogą wziąć udział organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy organizujący się w grupy nieformalne, a także młodzieżowe rady gminy, rady osiedlowe, domy kultury, biblioteki i sołectwa, lokalne media, szkoły, uniwersytety trzeciego wieku, portale informacyjne i wszyscy, którym zależy na aktywizowaniu społeczności lokalnej. Dołączyć do akcji można poprzez rejestrację na stronie maszglos.pl.

Organizatorem akcji jest Fundacja im. Stefana Batorego. Prowadzona jest wspólnie z partnerami: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber i Stowarzyszeniem POLITES.

Więcej informacji na temat akcji na stronie www.maszglos.pl.

2017-09-11 12:07:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

19-20 czerwca, Poznań, XXXII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, http://www.zgwrp.pl

25-26 czerwca, Gdynia, Forum Gospodarcze Wizja Rozwoju, http://wizjarozwoju.pl

25-27 czerwca, Gdańsk, RESCUE EXPO 2018 - Międzynarodowa Konferencja oraz Wystawa Ratownictwa Medycznego, http://rescueexpo.amberexpo.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»