Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Wrocław najszybciej rozwijającym się miastem pod względem gospodarczym

RynekPierwotny.pl sprawdził, w jakim tempie rozwijają się największe ośrodki miejskie z Polski. Okazuje się, że różnica dotycząca np. Wrocławia i Łodzi jest zaskakująco duża.

Dostępnych jest stosunkowo niewiele danych na temat gospodarczej wielkości poszczególnych polskich miast. Najnowsze takie statystyki publikuje Eurostat. Dzięki danym Europejskiego Urzędu Statystycznego można sprawdzić, jak od 2005 roku do 2013 roku zmieniał się lokalny wskaźnik PKB odzwierciedlający wartość wytworzonych dóbr i usług. Po porównaniu danych z tych lat okazuje się, że pod względem wielkości lokalnej gospodarki najbardziej „urósł” Wrocław. Zmiana obliczona dla tego miasta wyniosła aż 86 proc. (49 proc. przy uwzględnieniu ogólnopolskiej inflacji). Analogiczny wzrost całej Polski z lat 2005 - 2013 to 61 proc. (29 proc. po skorygowaniu o inflację).

Jeżeli chodzi o krajowe metropolie, to najniższe tempo wzrostu odnotowano dla Łodzi (58 proc./27 proc.). Pomimo, że wynik Warszawy z lat 2005 - 2013 nie był najwyższy, stołeczne miasto utrzymało ogromną przewagę nad pozostałymi ośrodkami miejskimi. W 2013 r. stolica generowała aż 18 proc. krajowego PKB.

Niepokojącą kwestią jest zróżnicowanie tempa wzrostu gospodarczego analizowanych ośrodków miejskich. Wiodące miasta od 2005 roku do 2013 roku gospodarczo „urosły” o 30 proc. – 50 proc. (po uwzględnieniu inflacji). Tymczasem w Opolu, Częstochowie oraz Szczecinie analogiczna zmiana była znacznie niższa od +20 proc.

Źródło: www.rynekpierwotny.pl

2017-06-22 07:30:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»