Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Samorządowcy apelują do premier w sprawie nowelizacji ustawy o RIO

Parlamentarny Zespół ds. Obrony Polskiej Samorządności uchwalił dezyderat w sprawie sprzeciwu wobec nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Skierował go do Prezesa Rady Ministrów.

W przyjętym dokumencie można przeczytać m.in., że jesteśmy świadkami kolejnego etapu przekształcania nowoczesnego samorządu terytorialnego w system uzależnionych od rządu rad terenowych.

Jak podaje Zespół, rozwiązania, w których regionalne izby obrachunkowe będą mogły kontrolować samorząd na podstawie kryterium gospodarności i rzetelności, są sprzeczne z art. 171 ust. 1 Konstytucji, który stanowi, że „Działalność samorządu terytorialnego podlega nadzorowi z punktu widzenia legalności”. Opinie o niekonstytucyjności wprowadzenia kryterium gospodarności i rzetelności zostały także podniesione przez sejmowych legislatorów, podkreślających, że „to jedyna możliwa opinia”. Ponadto, w ocenie Zespołu projekt jest sprzeczny z zasadą samodzielności samorządu wynikającą z art. 16 ust. 2 zd. 2 Konstytucji, oraz zasadą pomocniczości i proporcjonalności.

Członkowie Zespołu przypominają ponadto, że akceptacja wskazanych zmian odbyła się bez sprzeciwu ze strony przedstawicieli rządu – tych samych, którzy na etapie prac nad projektem w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodnili z przedstawicielami poszczególnych związków samorządowych zachowanie obecnych kryteriów kontroli.

Zespół ds. Obrony Polskiej Samorządności apeluje o wycofanie niekonstytucyjnych rozwiązań prawnych. Domaga się również od Prezesa Rady Ministrów natychmiastowego udzielenia odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jakie są planowane dalsze kroki ograniczające samodzielność jednostek samorządu terytorialnego?

  2. Jakie kryteria – obok dyspozycyjności – będą przyświecały powoływaniu nowych członków kolegiów regionalnych izb obrachunkowych?

  3. Czy polityka rządu ma polegać na tolerowaniu łamania ustaleń poczynionych w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego?

Dezyderat w sprawie sprzeciwu wobec nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych do pobrania z naszej strony.

Źródło: www.wartowiedziec.pl

2017-06-20 05:29:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

20-22 kwietnia, Kraków, 46.Krakowskie Targi Budownictwa WIOSNA 2018, www.centrumtargowe.com.pl

24 kwietnia, Warszawa,
konferencja Inteligentne zarządzanie siecią i infrastrukturą IT, http://pirbinstytut.pl

24-25 kwietnia, Sosnowiec, SilesiaKOMUNIKACJA 2018 - Targi Transportu Publicznego, http://www.exposilesia.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»