Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Tomalik komentuje: W referendum będę głosował przeciwko reformie edukacji 

W dniu 20 kwietnia 2017 r. w Sejmie złożono wniosek o referendum i 910 tysięcy podpisów go popierających. Tak liczne podpisy zebrano pod pytaniem referendalnym, które brzmi: „Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".


Tą reformą rządzący PiS przeprowadzi likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioletnich podstawówek, czteroletnich liceów i pięcioletnich techników.

W tym samym dniu 20 kwietnia nasz Związek zorganizował spotkanie robocze na temat organizacji gminnych szkół i przedszkoli w okresie wdrażania Prawa oświatowego i Przepisów wprowadzających ustawę - Prawo oświatowe. W spotkaniu wzięli udział wiceburmistrzowie i wicewójtowie, naczelnicy wydziałów oświaty w urzędach miejskich i urzędach gmin oraz dyrektorzy gminnych zespołów obsługi oświaty. Spotkanie robocze było kontynuacją burzy mózgów, które odbyły się w Związku Gmin Śląska Opolskiego na spotkaniach roboczych w dniach 17 stycznia 2017 r. i 18 października 2016 r.

Przed spotkaniem do naszych uczestników dotarły dwa ważne artykuły z Dziennika Gazeta Prawna: z dnia 30 marca 2017 r. pt. „MEN wycofuje się z błędu i popełnia kolejny. Dyrektorzy złamią prawo” i z dnia 6 kwietnia 2017 r. pt. „Arkusze organizacyjne namieszają nie tylko w szkołach, ale i w sądach pracy”. Mam wielki szacunek dla autora obu artykułów Leszka Jaworskiego. W tym czasie było niewielu ekspertów, którzy podjęli trudny temat przeszkód prawnych w stosowaniu rozporządzenia MEN z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. W pierwszym ze wspomnianych artykułów DGP czytamy:

[…] regulacje dotyczące przygotowywania arkuszy znalazły się wprawdzie w podstawowej ustawie regulującej nowy ustrój szkolny, tj. w ustawie z 16 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59; dalej: prawo oświatowe), ale... wchodzą one w życie dopiero 1 września 2017 r. Wraz z nią zacznie też obowiązywać rozporządzenie wydane na podstawie art. 111 ustawy, który to przepis ustala kompetencję dla ministra edukacji narodowej do wydania aktu wykonawczego regulującego m.in. harmonogram ustalania arkuszy organizacyjnych. Z przyczyn oczywistych – z uwagi na datę wejścia w życie ustawy – rozporządzenie to nie może zacząć obowiązywać wcześniej niż przepis zawierający delegację ustawową do jego wydania. Nowy akt wykonawczy, czyli rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, 17 marca 2017 r. został podpisany przez Annę Zalewską, minister edukacji narodowej (dalej: rozporządzenie z 17 marca 2017 r.). Akt ten opublikowano w Dzienniku Ustaw 27 marca 2017 r. pod poz. 649. Do końca sierpnia nie będzie on jednak obowiązującym prawem. […]

Bezsporny jest fakt, że zarówno dotyczący arkuszy organizacyjnych art. 110 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. 2017 poz. 59), jak i wspomniane rozporządzenie MEN z dnia 17 marca 2017 r. obowiązują od dnia 1 września 2017 r. Równocześnie uczestnicy naszego spotkania przypomnieli, że ustawą z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1010, 1985.) ustawodawca dokonał m.in. poszerzenia uprawnień kuratora oświaty, który w imieniu wojewody wykonuje zadania i kompetencje w zakresie oświaty określone w ustawie i przepisach odrębnych na obszarze województwa. W znowelizowanej ustawie w art. 31 w ust. 1 po pkt 10a ustawodawca dodał wówczas nowy pkt 10b w brzmieniu: „10b) opiniuje arkusze organizacji publicznych szkół i placówek, z wyjątkiem szkół i placówek prowadzonych przez ministrów, w zakresie ich zgodności z przepisami, przedstawiane przez organy prowadzące szkoły i placówki przed zatwierdzeniem arkuszy;”. Takie uprawnienie przysługuje kuratorowi od dnia 1 września 2016 r.

Zdaniem uczestników naszego spotkania z ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1881) należy wyinterpretować zasadę, że związki zawodowe opiniują projekt arkusza organizacyjnego, gdyż zgodnie z art. 19 wymienionej ustawy przysługuje im prawo opiniowania projektów aktów prawnych.

Najważniejszym dla mnie ustaleniem jest to, że z licznych relacji uczestników naszego spotkania wyłania się obraz wielkiego bałaganu w nowych przepisach oświatowych ustaw i rozporządzeń oraz w ich interpretacji dokonywanej przez urzędników MEN i poszczególnych kuratoriów. Nie dziwi w tej sytuacji fakt, że odnoszące się do arkuszy organizacyjnych przepisy nowej ustawy - Prawo oświatowe i nowe rozporządzenie MEN nie obowiązują do końca sierpnia, a trudno jest stosować stare rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.) odnoszące się do poprzedniego ustroju szkolnego.

Błędy prawodawców rządzącego obecnie PiS-u w tej sprawie są niewątpliwe. Przepisy Konstytucji, która jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, w tych sprawach są nieubłagane. Art. 7 Konstytucji stanowi: Art. 7. Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Nie ma więc podstawy prawnej dla domagania się obecnie przez MEN i wojewódzkich kuratorów oświaty przestrzegania przez gminy i powiaty terminów z rozporządzenia MEN z dnia 17 marca 2017 r., które jeszcze nie weszło w życie, a stanie się obowiązującym prawem dopiero w dniu 1 września 2017 r.

Od 27 lat pracuję dla samorządów gminnych. Początkowo przez prawie dwa lata byłem rządowym pełnomocnikiem w województwie opolskim powołanym przez rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego. Od 1992 r. nieprzerwanie siódmą kadencję pełnię funkcję z wyboru szefa Zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego. Od 1993 r. zajmuję się wspieraniem gmin członkowskich w zarządzaniu oświatą. Byłem ekspertem sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w III kadencji Sejmu. Byłem współautorem projektu nowelizacji ustawy - Karta Nauczyciela uchwalonej w dniu 19 listopada 2009 r.

Na podstawie wieloletnich doświadczeń jestem w stanie wyrazić głęboko przemyślaną i wyjątkowo negatywną opinię o obecnej „reformie edukacji”. Zmiany ustroju szkolnego przygotowano niedbale, wdraża się je w pośpiechu. Wszystko to dzieje się wbrew powszechnym protestom fachowców. A wdrażanie nowego prawa oświatowego wymusza na każdym z prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz na radach gmin wyjątkowo trudne decyzje. Do tego doszedł opisany wyżej rażący błąd prawodawców z PiS.

To wszystko wpisuje się w obraz surowo ocenianej przez samorządy polityki rządów PiS, realizowanej w naszym państwie w okresie półtora roku od wyborów parlamentarnych. Nasze ogólnopolskie środowisko samorządu terytorialnego jest obecnie w ostrym sporze z PiS-owską większością rządową. Są podejmowane uchwały takie, jak uchwała Rady Miejskiej w Kluczborku Nr XXXV/342/17 z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce oraz wyrażenia poparcia dla stanowiska Związku Gmin Śląska Opolskiego wyrażającego sprzeciw wobec zapowiedzi posła - lidera Prawa i Sprawiedliwości wprowadzenia dwukadencyjności liczonej wstecz.

Jeden z ogólnopolskich liderów naszej samorządowej akcji protestacyjnej, prezes Związku Miast Polskich i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz powiedział w artykule dla portalu Money.pl: „Nie akceptujemy uzależnienia decyzji gmin dotyczących sieci szkół od zgody kuratora. To zwiększenie kompetencji organu, który nie ponosi żadnej odpowiedzialności, w tym finansowej, za realizację zadań dotyczących prowadzenia szkół”. Na 6 maja jest planowany marsz protestacyjny samorządowców w Warszawie.

zgso@zgso.org.pl 

2017-04-26 08:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»