Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Marszałkowie gotowi do przejęcia kompetencji wojewodów

Grzegorz Schetyna podczas uzasadniania wniosku o konstruktywne votum nieufności wobec rządu zapowiedział, że zostaną zlikwidowane urzędy wojewódzkie, a ich kompetencje przejmą marszałkowie województw. Co tym sądzą sami marszałkowie?


Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, prezes Związku Województw RP:

Wypowiedź Grzegorza Schetyny jest kontynuacją kierunku przyjętego przez Platformę Obywatelską, która od dawna wskazywała na zasadność przejmowania kompetencji urzędów wojewódzkich przez samorządy województw. Za rządów PO do regionów trafiły takie sfery, jak wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego (które obecnie już nam zabrano), parki krajobrazowe, ośrodki adopcyjne, decyzje środowiskowe. Teraz mamy do czynienia z recentralizacją państwa, samorządom odbiera się kompetencje i narzędzia do kreowania lokalnych polityk rozwojowych.

Intencją Platformy jest, by docelowo przedstawiciele rządu w terenie, czyli wojewodowie, nadzorowali jedynie obszary zastrzeżone w pełni dla kompetencji państwa, a więc wojsko, policję, państwową straż pożarną. Pozostałe zadania mogą zostać przekazane regionom i przejęte przez marszałków, zgodnie z zasadą subsydiarności, a więc przekazywania przez państwo zadań, które  lepiej wykonują jednostki samorządu terytorialnego”.


Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego:

W dotychczasowych procesach decentralizacji, aczkolwiek powoli, to kolejne zadania do ostatnich wyborów parlamentarnych były przekazywane z administracji rządowej, w tym z poziomu wojewódzkiego, do samorządów wojewódzkich.

Często spieraliśmy się z administracją rządową o niedostateczną ilość środków przeznaczanych na ten cel. Teraz, od półtora roku, widzimy proces odwrotny – proces recentralizacji. Żeby tylko podać przykłady Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska czy odebranie wpływu na kształtowanie bazy sportowej. Widzimy, że rząd Prawa i Sprawiedliwości ma zupełnie inną doktrynę. Oni są wyraźnie za recentralizacją i centralizacją i państwa z czym my się fundamentalnie nie zgadzamy.

Oczywiście stwierdzenie, że moglibyśmy przejąć wszystkie zadania administracji rządowej w województwie są uprawnione i ja uważam, że to jest możliwe i dalibyśmy sobie z tym radę. Poza oczywiście jedną kompetencją, czyli nadzorem nad legalnością działania samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, które w dalszym ciągu powinny być w domenie rządu, ale pana wojewodę mógłby zastąpić śmiało pełnomocnik rządu w województwie”.

2017-04-21 10:57:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

19-20 czerwca, Poznań, XXXII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, http://www.zgwrp.pl

25-26 czerwca, Gdynia, Forum Gospodarcze Wizja Rozwoju, http://wizjarozwoju.pl

25-27 czerwca, Gdańsk, RESCUE EXPO 2018 - Międzynarodowa Konferencja oraz Wystawa Ratownictwa Medycznego, http://rescueexpo.amberexpo.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»