Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Smart City dzięki systemom sterowania oświetleniem

W wypracowanej przez ekspertów Philips Lighting wizji inteligentnego miasta 2030 przedstawiciele firmy udowadniają, że przyszłość aglomeracji zaczyna się od inteligentnego oświetlenia.


Infrastruktura oświetleniowa jest obecna wszędzie tam, gdzie ludzie mieszkają, pracują, bawią się i wypoczywają. Z szacunków Philips Lighting wynika, że do 2030 roku zainstalowanych będzie na świecie blisko 70 mld lamp LED.

Ze względu na gęste pokrycie powierzchni miast infrastrukturą oświetleniową, będzie ona nośnikiem do zbierania danych z wielu rządzeń, takich jak np. pojazdy autonomiczne, przystanki czy urządzenia pomiaru zanieczyszczeń. Połączenie ich wspólnym systemem zarządzania daje potencjał, który można wykorzystać na wiele sposobów.

– Budowanie infrastruktury inteligentnego miasta warto zacząć od stworzenia kompleksowego systemu zarządzania oświetleniem ulicznym, będącego jednocześnie nośnikiem danych umożliwiających zbieranie i dystrybucję informacji, które potem pozostawiają pole do popisu nowym technologiom komunikacyjnym. Kolejnym krokiem jest stworzenie interaktywnej przestrzeni publicznej, w której odpowiednie zastosowania oświetlenia w połączeniu z nowoczesnymi technologiami stworzą przyjazne dla mieszkańców miejsca i aktywują lokalny biznes – podkreśla Bogdan Rogala, General Manager Philips Lighting CEE.

Realne oszczędności i nowe możliwości

Wymiana tradycyjnego oświetlenia miejskiego na LED niesie ze sobą oszczędności rzędu nawet do 70 proc. Przykładowo miasto Szczecin wraz z Philips Lighting wymieniło blisko 5000 lamp w centrum miasta na wydajne energetyczne oświetlenie LED. Przyniosło to oszczędności 1,5 mln złotych rocznie oraz redukcję emisji dwutlenku węgla o 2700 ton w skali roku.

Inteligentna infrastruktura miejska to także nowe możliwości. Połączone wspólnym systemem zarządzania czujniki zbierające i przetwarzające dane, są w stanie dostarczyć informacji dotyczących natężenia ruchu, jakości powietrza, czy ilości dostępnych miejsc parkingowych. Tworzy to podstawy do wprowadzenia np. bezpiecznych pojazdów autonomicznych, mogących poprzez latarnie miejskie analizować i odpowiadać na zagrożenia w czasie rzeczywistym.

Ważnym elementem inteligentnego miasta są również inteligentne przejścia dla pieszych, które charakteryzują wydajne i energooszczędne oprawy LED współpracujące z czujnikami zwiększającymi natężenie światła po wykryciu pieszych na przejściu.

Interaktywne przestrzenie publiczne

Napływająca do miast ludność sprawi, że trzeba będzie zmierzyć się z brakiem miejsca. Rozwiązania tego problemu są dwa – jednym z nich jest tworzenie miejsc publicznych pod ziemią, gdzie dzięki specjalnym lampom LED można imitować światło.

Interaktywne przestrzenie publiczne powinny być opracowywane w odniesieniu do istniejących dróg oraz budynków historycznych. Często stwarza to potrzebę zastosowania innowacyjnych rozwiązań takich jak interaktywne ulice, gdzie dynamiczne światła i efekty dźwiękowe są wykorzystywane do tworzenia realistycznego doświadczenia zachodzących zdarzeń dla odwiedzających miasto w pobliżu rejonu zdarzenia. Taka adaptacja przestrzeni publicznej może przyczynić się także do rewitalizacji miasta, zwiększenia poziomu usług oraz zwiększenia atrakcyjności otoczenia zarówno dla mieszkańców, jak i gości.

Przyszłość Inteligentnych miast

Przyszłość inteligentnych miast zawiera się w trzech krokach: wdrożeniu systemów oświetlenia opartego na technologii LED; Zastosowaniu zaawansowanych systemów sterowania oświetleniem oraz wdrożeniu zintegrowanej platformy zarządzania miastem. Dzięki ich umiejętnemu połączeniu za dekadę będziemy mieszkańcami miast bezpieczniejszych oraz lepiej dbających o środowisko, poprzez dostarczanie energooszczędnego światła wysokiej jakości. Dodatkowym atutem będzie poprawa jakości życia, zwiększenie wydajności miast i tym samym produktywności mieszkańców dzięki światłu, które łączy ludzi, miejsca, aplikacje i urządzenia.

Źródło: Philips Lighting Poland

2017-03-15 13:50:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

20-22 kwietnia, Kraków, 46.Krakowskie Targi Budownictwa WIOSNA 2018, www.centrumtargowe.com.pl

24 kwietnia, Warszawa,
konferencja Inteligentne zarządzanie siecią i infrastrukturą IT, http://pirbinstytut.pl

24-25 kwietnia, Sosnowiec, SilesiaKOMUNIKACJA 2018 - Targi Transportu Publicznego, http://www.exposilesia.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»