Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Zmiany w szkolnictwie zawodowym

Zmiany w szkolnictwie zawodowym związane z reformą oświaty to główna tematyka konferencji prasowej z udziałem Sylwestra Dąbrowskiego, Wicewojewody Mazowieckiego i Aurelii Michałowskiej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Na terenie województwa mazowieckiego funkcjonuje obecnie 188 publicznych techników oraz 153 publiczne zasadnicze szkoły zawodowe, do których uczęszcza ponad 71 tys. uczniów.

Nowe przepisy w sprawie szkolnictwa zawodowego wprowadzają zmiany dotyczące m.in. jego struktury. Od 1 września br. zamiast zasadniczych szkół zawodowych będą funkcjonować branżowe szkoły I stopnia. Absolwenci branżowej szkoły I stopnia poza uzyskaniem wykształcenia zasadniczego branżowego będą mieli możliwość kontynuowania kształcenia m.in. w branżowej szkole II stopnia, która rozpocznie działalność od 1 września 2020 r.

W szkole branżowej II stopnia młodzież uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz po zdanym egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe dyplom technika, który uprawnia do przystąpienia do tzw. matury zawodowej. Absolwenci tej szkoły będą mogli przystąpić również do matury rozszerzonej. Od 1 września 2019 r. zaczną funkcjonować pięcioletnie technika dla młodzieży. Zgodnie z założeniami reformy kształcenie w technikum powinno opierać się na współpracy z przedsiębiorstwami wyposażonymi w najnowsze technologie, uczelniami, jednostkami badawczymi i naukowymi.

Wprowadzone zostały również zmiany w organizacji egzaminów zawodowych. Od roku 2017 egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w części praktycznej nie będą odbywać się jak dotychczas w okresie realizacji zajęć, lecz w czasie ferii zimowych i letnich.

W związku ze zmianami związanymi z reformą edukacji do końca marca br. jest planowanych około 70 spotkań informacyjnych skierowanych do: rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli samorządów. Ponadto w tym samym okresie odbędzie się około 50 dyżurów eksperckich. W Kuratorium i jego delegaturach pracownicy będą je pełnić przynajmniej raz w tygodniu do godz. 18.00 (część z nich planowana jest poza siedzibą urzędu, m.in. w siedzibach samorządu).

Szczegółowe informacje dotyczące reformy edukacji można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.reformaedukacji.men.gov.pl). Zarówno rodzice, nauczyciele oraz samorządowcy znajdą na niej odpowiedzi na pytania dotyczące zmian w oświacie. 

Źródło: Wydział Zarządzania Informacją Kuratorium Oświaty w Warszawie

 

2017-03-01 07:20:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»