Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Cz. Tomalik komentuje: W gminach i regionach widać bojowe nastawienie 

Na podstawie oświadczenia najodważniejszej wójt gminy Zgromadzenie naszego Związku uchwali za parę dni stanowisko wyrażające sprzeciw wobec zapowiedzi posła - lidera Prawa i Sprawiedliwości wprowadzenia dwukadencyjności liczonej wstecz.

W stanowisku czytamy:

1. Jako samorządowcy wyrażamy sprzeciw wobec zapowiedzi destrukcyjnych zmian w ordynacji wyborczej do samorządów. Zmiany polegałyby na wprowadzeniu dwukadencyjności liczonej wstecz do ustawy - Kodeks wyborczy w ramach ograniczenia liczby kadencji dotąd sprawowanej funkcji w odniesieniu do kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów.

2. Propozycję posła - lidera Prawa i Sprawiedliwości odbieramy jako objaw lekceważenia wyborców i ich świadomych wyborów. To mieszkańcy - członkowie wspólnoty samorządowej dokonując wyboru najlepszego kandydata nie tylko udzielają mu mandatu zaufania, ale w przypadku wyborów na kolejną kadencję dokonują weryfikacji i oceny dotychczasowej pracy i wyników działalności. Wybory jednomandatowe w okręgach wyborczych to głosowanie na człowieka - najlepszego kandydata. Proponowane zmiany to pozbawienie Polaków swobody wyboru przy jednoczesnym napiętnowaniu włodarzy, którzy pełnią swoją funkcję dwie lub więcej kadencji. W zawoalowany sposób próbuje się ograniczyć czynne prawo wyborcze każdego z nas.

3. Eliminowanie dobrych, sprawdzonych i doświadczonych samorządowców jest jawnym przejawem niszczenia samorządności. Wszechobecne próby centralizacji zadań powierzonych samorządom to pośrednio odbieranie inicjatywy z rąk obywateli i zamach na niezależne od władz publicznych ukształtowane przez lata społeczeństwo obywatelskie.

4. Ewentualne dyskusje na temat kadencyjności odbywać się powinny w sposób transparentny przy aktywnym udziale samorządów, a zmiany ustrojowe nie powinny dać nawet cienia wątpliwości czy nie są przypadkiem próbą manipulacji, by ordynacja wyborcza korzystna była tylko dla jednej słusznej opcji. Proponowane rozwiązanie wykluczające obecnie pełniących funkcje wójtów, burmistrzów i prezydentów, polegające na pozbawieniu biernego prawa wyborczego gwarantowanego przez Konstytucję oraz naruszenie fundamentalnej zasady nie działania prawa wstecz jest niczym innym jak niszczeniem demokratycznych wartości i zasad.

5. Pamiętajmy, że wspólnota samorządowa to ogół mieszkańców, a nie wierny aparat polityczny tępo wykonujący polecenia władzy centralnej.

Właśnie o taką mobilizację chodziło. Widać ją w regionach i na poziomie ogólnopolskim. Parlamentarny Zespół ds. Obrony Polskiej Samorządności, który działa w Sejmie od 17 stycznia pod przewodnictwem posła Piotra Zgorzelskiego, w dniu 23 lutego zapoznał się z rozwojem inicjatyw Ruchu Obrony Polskiej Samorządności pod przewodnictwem marszałka Adama Struzika (kilkanaście oddziałów wojewódzkich) oraz Komitetu Obrony Samorządności. W dniu 17 lutego Zarząd Związku Miast Polskich przyjął „Kartę Samorządności” jako wstęp do dalszych działań. W komunikacie Związku Miast Polskich czytamy: To kręgosłup naszego działania. Tezy w niej zawarte są dla nas oczywiste, ale dla osób z zewnątrz nie zawsze – stwierdził Z. Frankiewicz. Zmiany w ustawach dotyczących podstaw polskiego samorządu, które są obecnie proponowane bez żadnych konsultacji ze stroną samorządową, mogą podważyć ustrój państwa. - Rzetelnie opiniujemy projekty, aby prawo było lepsze, ale ważne rzeczy dotyczące samorządu są procedowane poza nami, dlatego nie powinniśmy tego akceptować – akcentował prezes ZMP. Samorządowcy domagają się w Karcie, aby rządzący oraz stanowiący prawo przestrzegali i szanowali konstytucyjne zasady ustroju naszego państwa, dlatego należy je przypomnieć. Ich zdaniem, ograniczenie praw wyborczych obywateli, pozbawienie przedstawicieli mieszkańców gmin samodzielności w realizacji zadań publicznych, swobody w gospodarowaniu ich wspólnym majątkiem, wolności we współdziałaniu z innymi jednostkami spowoduje zahamowanie rozwoju lokalnego, zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców.

Karta Samorządności” to ważny dokument, który będzie przyjęty na organizowanym przez Związek Gmin Wiejskich RP Zjeździe Samorządowym w dniu 16 marca 2017 roku w Warszawie. W Biuletynie specjalnym ZGWRP czytamy: Celem zjazdu jest skonsolidowanie nie tylko środowiska samorządowego, ale również wszystkich osób, którym nie obojętny jest dalszy rozwój Polski samorządowej. W trakcie zjazdu obok przyjęcia „Karty samorządności” planowana jest debata o ograniczeniu konstytucyjnych praw wyborczych, przyjęcie inicjatywy powołania Obywatelskiego Komitetu Referendalnego „Samorządność” i przyjęcie strategii dalszych działań związanych z obroną idei samorządności. A w dniach 21-22 marca w Serocku odbędzie się Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich.

Widoczna jest współpraca i wzajemne uzupełnianie się inicjatyw najsilniejszych organizacji samorządu terytorialnego i prężnych środowisk regionalnych. Przypominają mi się nadzieje rodzące się podczas wychodzenia z mroków stanu wojennego.

Chciałoby się krzyknąć: Zima wasza, wiosna nasza!

zgso@zgso.org.pl  

2017-02-27 08:12:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»