Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Cyfrowo grzeczni mniej narażeni na zagrożenia online

W związku z Dniem Bezpiecznego Internetu (DBI) Microsoft przebadał młodzież (13-17 lat) i dorosłych (18-74 lat) z 14 krajów na świecie, mierząc stopień zagrożeń w świecie online. Na tej podstawie powstał Digital Civility Index – wskaźnik opisujący stopień narażenia na ryzyko w sieci. Jego poziom w ujęciu globalnym wynosi obecnie 65 proc.


Twórcy badania uporządkowali 17 rodzajów zagrożeń w świecie online w cztery kategorie – behawioralną (związaną z zachowaniami w sieci), napastliwości (niechcianego kontaktu), reputacji oraz zachowań o podłożu seksualnym. W ramach wskazanych grup uczestnicy badania określali swój poziom narażenia na ryzyko związane z cyfrową obecnością.

Główne wnioski z badania:

- 2/3 badanych stwierdziło, że padło ofiarą 2.2 ryzyk. Wskaźnik odpowiedzi wzrósł aż do 78 procent, kiedy uczestnicy wspomnieli także o doświadczeniach w sieci swoich członków rodziny i przyjaciół.

- 50 proc uczestników przyznaje, że bardzo obawia się o swoje życie online w każdym jego aspekcie.

- 62 proc. ankietowanych przyznało, że nie są pewni lub nie wiedzą, gdzie mogą uzyskać pomoc kiedy spotkają się z zagrożeniem w Internecie.

62 proc. badanych przyznało, że przynajmniej jedno z zagrożeń online wywołało ich bardzo głęboki niepokój. Ogólny poziom zagrożenia wynikającego ze wszystkich typów ryzyka dla całego badania plasuje się na poziomie (~ 35 proc.).

Na pierwszym miejscu znalazły się niebezpieczeństwa związane z nachalnością i niechcianym kontaktem (56 proc.), tuż za nimi są kwestie związane z zachowaniem w sieci (54 proc.) oraz sprawa reputacji (54 proc.).

Co ciekawe, ryzyko utraty reputacji pojawiło się w rankingach ex aequo na drugim miejscu największych obaw, mimo że było wskazane jako to najmniej prawdopodobne do wystąpienia.

Najwyższy poziom niepokoju (44 proc.) w kwestii naruszenia reputacji wywołało zjawisko doxingu – polegające na zbieraniu wszystkich dostępnych informacji na temat danej osoby. Tuż za nim znalazło się naruszenie dobrego mienia (39 proc.) oraz rekrutowanie przez organizacje terrorystyczne (39 proc.).

– Zagrożenia online to problem wszystkich użytkowników sieci, ale szczególnie dotyczy on dzieci i młodzieży. Obserwujemy, że coraz młodsze dzieci mają dostęp do Internetu –wiąże się to m.in. z potencjalnym kontaktem ze szkodliwymi treściami, jak pornografia czy przemoc. Dlatego apelujemy do rodziców, żeby od samego początku przygody z siecią dbali o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Wśród starszych dzieci i młodzieży poważnym problemem pozostaje cyberprzemoc oraz związane z nią kwestie ochrony prywatności online. Wobec zwiększającej się intensywności korzystania z sieci, głównie za sprawą urządzeń mobilnych, ważną kwestią staje się również problem nadużywania Internetu” – mówi Łukasz Wojtasik – ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Międzynarodowe badanie Digital Civility Index (DCI) zostało przeprowadzone w czerwcu 2016 roku w 14 krajach na całym świecie. Jego celem była ocena postaw i postrzegania kwestii „cyfrowej grzeczności” przez nastolatki (w wieku 13-17 lat) i dorosłych (w wieku 18-74). Badani Internauci byli podzieleni na grupy po 250 osób, w każdej z nich było po 50 proc. kobiet i mężczyzn.

Kraje, które wzięły udział w badaniu to: Australia, Belgia, Brazylia, Chile, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Meksyk, Rosja, RPA, Turcja, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

Źródło: Centrum Prasowe Microsoft  

2017-02-13 08:22:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»