Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Adam Markowski: Wykorzystania OZE możemy się uczyć od Czechów

Ponad 350 miast uczestniczy w Czeskiej Lidze Solarnej. To dla nas ogromna inspiracja i motywacja – przyznaje wójt Janowa Podlaskiego.

W ramach polskiej edycji konkursu „Liga Mistrzów OZE“ (RES Champions League) organizatorzy przygotowali podróż studyjną do Czech, gdzie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych jest dużo powszechniejsze.
– O ile temat wykorzystania biomasy jest w naszym kraju dość znany, to pierwszy raz mieliśmy okazje przyglądać się zastosowaniu na tak dużą skalę fotowoltaiki, czyli wykorzystania energii słonecznej do produkcji prądu – relacjonuje Adam Markowski, wójt Janowa Lubelskiego.

\"\"
Już od 5 lat czeskie miasta ścigają się w konkursie wykorzystania energii słonecznej w ramach Czeskiej Ligi Mistrzów OZE.

Uczestnicy podróży zwiedzili kilka miejscowości, które przodują w wykorzystaniu OZE. Jedną z nich był Vilémov, gdzie znajduje się centrum energii odnawialnej. Obiekt jest wyposażony w:
- kolektory słoneczne do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (zbiornik 500 l) dla potrzeb kuchni i 4 pokojów;
- ogniwa fotowoltaiczne (115 W) dla oświetlenia schodów wewnętrznych;
- dodatkowe kolektory słoneczne do ogrzewania ciepłej wody użytkowej dla budynku głównego centrum (1000 l);
Wszystkie wymienione systemy (kolektory i ogniwa fotowoltaiczne; łącznie ponad 34 m2) są objęte  monitoringiem.
Ponadto obiekt posiada ciepłownię na zrębki drzewne (25 kW), która ogrzewa wynajęte w pobliżu centrum biura, oraz elektrownię wiatrową (100 kW) w pobliżu miasta Protivínov.

\"\"
Uczestnicy podróży mogli przyjrzeć się zarówno inwestycjom prywatnym jak i tym finansowanym ze środków publicznych. Na fotografii instalacja fotowoltaiczna w Vilémovie.

Na uczestnikach z Polski największe wrażenie robiły miasta, gdzie są ulokowane elektrownie fotowoltaiczne o dużej mocy - Zlín, który posiada elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 kW na zrekultywowanym wysypisku odpadów, Ostrožská Lhota z elektrownią fotowoltaiczną o mocy 2225 kW, czy Sudoměřice na granicy czesko-słowackiej, gdzie znajduje się prywatna elektrownia fotowoltaiczna o mocy 3,5 MW.

Oczywiście wszyscy polscy uczestnicy zastanawiali się, dlaczego coś, co jest tak niepopularne w Polsce, znajduje tyle form zastosowania zaraz za naszą granicą.
– Rozwiązanie zagadki jest proste – mówi Adam Markowski. – W Czechach zachęty finansowe do wykorzystania energii słonecznej są zdecydowanie większe niż w Polsce. Im się to po prostu bardzo opłaca – dodaje.

\"\"
Rusava, przez 4 lata zwycięzca we wszystkich kategoriach Ligi OZE, posiada 560 m2 kolektorów słonecznych (w tym na dachach szkoły, lokalnego pubu oraz domu burmistrza).

Wyjazd był zorganizowany dla ludzi już przekonanych do OZE. Polscy uczestnicy podkreślali jednak, że to co zobaczyli dało im pewność, że wiele z pomysłów, o których myśleli, można zrealizować. Podróż powinna być też inspiracją do odważnego działania w tej dziedzinie. (ag)

Podróż studyjna do Republiki Czeskiej zorganizowana w ramach projektu „Liga Mistrzów OZE“ (RES Champions League) finansowanego z programu Inteligentna Energia dla Europy przez czeskiego partnera projektu Liga Ecologickych Alternativ (LEA). 5-7.10.2009

Do pobrania: Zaproszenie do uczestnictwa w Polskiej lidze OZE.

2009-11-20 15:48:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»