Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Targi Dziedzictwo - tam, gdzie nowe technologie wpisują się w historię

Dobiegły końca 4. Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO. 74 wystawców z Francji, Niemiec, Włoch i Polski zaprezentowało ofertę, która ukazała najnowsze trendy oraz narzędzia i technologie wykorzystywane w służbie zabytków.

Oferta wystawców Targów Dziedzictwo dedykowana konserwatorom, archiwistom, muzealnikom, bibliotekarzom oraz pozostałym przedstawicielom branży spełniła oczekiwania, a atmosfera skłaniała do rozmów biznesowych. – Jesteśmy na targach od początku, spotykamy się tu z naszymi klientami oraz poznajemy nowych. To profesjonalna impreza o randze międzynarodowej i z pewnością weźmiemy udział w kolejnych edycjach mówił Krzysztof Buczek, dyrektor zarządzający firmy Mikrofilm-Service, na stoisku której zachęcano do skorzystania z usług skanowania, archiwizacji i digitalizacji zbiorów.

Zadowolenia z obecności na targach nie krył również Roberto Borraccino, prezes włoskiej firmy Tema Sistemi, która oferuje m.in.: instalacje na mgłę wodną Aquatech, szafki hydrantowe czy gaśnice wpisujące się we wnętrza budynków historyczno-kulturalnych, sakralnych oraz muzeów. – Nawiązaliśmy tu dobre kontakty. Poszukujemy dystrybutorów, gdyż zamierzamy rozszerzyć działalność na polskim rynku i uznaliśmy, że Targi Dziedzictwo to odpowiednie miejscewyjaśnił.

Zwiedzający mogli również porozmawiać z konserwatorami, posłuchać o technikach wykorzystywanych przy renowacji Madonny Malborskiej oraz obejrzeć najświeższe prace Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji Dzieł Sztuki. Profesor Andrzej Koss, dyrektor Instytutu, zwrócił uwagę, że konserwacja to również odpowiedni dobór materiałów. Dobrze zrealizowany proces konserwatorski utrzymuje się od 15 do 30 lat, tańsze zamienniki skrócą ten czas do granic trwałości materiałów, czyli maksymalnie 5-10 latmówił, a kolejne rozmowy z wystawcami potwierdzały te słowa.

Wiele uwagi podczas targów poświęcono tematom związanym z bezpieczeństwem. Krzysztof Sałaciński, prezes Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy, podkreślał, że konieczna jest zmiana świadomości na temat postrzegania bezpieczeństwa dziedzictwa kulturowego. – Na Targach Dziedzictwo chcemy zacząć ogólnopolską dyskusję dotyczącą nowych zasad i form ochrony dziedzictwa na wypadek szczególnych zagrożeń. Potem powinna być ona kontynuowana w dyskusjach środowiskowychmówił Krzysztof Sałaciński. Prelegent podkreślił również wagę opracowania profesjonalnego systemu ćwiczeń i szkoleń oraz intensywniejszego współdziałania różnych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dziedzictwa kulturowego.

Równie duży nacisk na kwestie bezpieczeństwa kładł st. bryg. Andrzej Dobrzeniecki, zastępca naczelnika Wydziału ds. Szkoleń i Ćwiczeń Obrony Cywilnej w Biurze ds. Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Państwowej Straży Pożarnej. Podkreślał on, że targi są ważnym miejscem do popularyzacji wiedzy o zadaniach Państwowej Straży Pożarnej w sytuacjach zagrożeń obiektów zabytkowych, a także zadań Szefa Obrony Cywilnej Kraju wynikających z realizacji postanowień konwencji genewskich. – Obecność Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz innych jednostek na Targach Dziedzictwo ma na celu przede wszystkim uświadamianie zarządcom obiektów zabytkowych i muzealnych, kustoszom, muzealnikom czy archiwistom, jak ważną rolę w ochronie zabytków i dóbr kultury pełnimy – tłumaczył. – Do zadań Rady Programowej ds. Ochrony Dóbr Kultury przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami przy Komendancie Głównym należy m.in. inicjowanie, organizowanie i koordynacja różnorodnych działań związanych z ochroną dóbr kultury i dziedzictwa kulturowego. W praktyce organizowane są szkolenia i konferencje, podczas których przedstawiamy rozwiązania prawne, organizacyjne czy techniczne, a także dzielimy się doświadczeniami i upowszechniamy wiedzę o kulturowym dziedzictwie Polski – dodał Andrzej Dobrzeniecki.

Targi, które odbyły się w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie, odwiedziło niemal 2000 osób.

Źródło: www.lawendapr.com

2016-10-28 08:43:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

25-26 kwietnia, Lublin, Konferencja "Samorząd a państwo - formy uspołecznienia demokracji", https://umcs.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»