Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Agata Dąmbska komentuje: Polska i Czechy – zderzenie doświadczeń

Centrum Stosunków Międzynarodowych przy współpracy z Aspen Institute Prague zorganizowało 17 października w Łodzi dyskusję na temat zrównoważonego rozwoju polskich i czeskich miast. Tematyka spotkania koncentrowała się na rewitalizacji, finansowaniu inwestycji, mobliności miejskiej oraz – generalnie – miastach „smart”.

Choć ta problematyka wydaje się już nieco ograna, dzięki gościom z Pragi i Ostrawy udało się wyłapać parę interesujących różnic pomiędzy naszymi krajami. Przede wszystkim, udział sektora publicznego w pokrywaniu kosztów rewitalizacji czy inwestycji jest w Czechach dużo mniejszy niż w Polsce: państwo tworzy tam warunki i klimat do współpracy biznesu i prywatnych darczyńców czy działań crowdfundingowych, samo nie wykładając bezpośrednio środków. Poza tym, samorząd ma większą swobodę w decydowaniu o projektach rewitalizacyjnych – nie istnieją regulacje ustawowe, każda gmina podchodzi do problemu na własną rękę.

Ponadto, system dróg i transport publiczny jest zorganizowany nieomal bez zarzutu (najgęstsza sieć kolejowa w Europie i jedna z lepszych sieci autobusów regionalnych, w miastach spójne połączenia autobusowo-trolejbusowo-tramwajowe plus trzy linie metra w Pradze), stąd samorząd ponosi głównie koszty jego utrzymania, a nie budowy. Mamy więc do czego dążyć...

agat_d@yahoo.com

2016-10-19 08:53:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»