Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


T. Wrona: Konieczność centralizacji rozliczeń w podatku VAT w JST

Spór między samorządnym Wrocławiem a Ministerstwem Finansów zaowocował w ubiegłym roku wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a następnie uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego, przyznającym rację Miastu. Konsekwencją tych rozstrzygnięć było uznanie gminy, a nie jej jednostek budżetowych lub zakładów budżetowych, za podatnika podatku od towarów i usług.

W rozumieniu dyrektywy VAT, aby podmiot prawa publicznego mógł zostać uznany za podatnika, powinien samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.

Na rozprawie rząd przyznał, że nie jest w stanie ocenić spornych konsekwencji gospodarczych i nie wykazał ryzyka wystąpienia poważnych trudności z tym związanych. W tych okolicznościach TSUE uznał, że nie ma podstaw do ograniczenia skutków wydanego wyroku w czasie.

Konsekwencją jest centralizacja rozliczeń w zakresie podatku VAT w samorządach. Mogą one także dokonać korekt rozliczeń nieobjętych przedawnieniem. Wiąże się to również z kwestią zmiany kwalifikowalności wydatków w przypadkach korzystania z programów finansowanych z UE.

W pierwszej dekadzie lipca rząd przyjął, przygotowany przez Ministra Finansów, projekt ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego.

Dopiero w lipcu, gdyż pierwszy ministerialny projekt ze stycznia był szeroko analizowany przez samorządy, a wiele istotnych uwag i zastrzeżeń wniósł do niego Związek Miast Polskich, również uchwałą jubileuszowego zgromadzenia.

Obowiązkowa centralizacja rozliczeń w zakresie podatku VAT ma zostać wprowadzona od 1 stycznia 2017 r. Ważne jest pilne przyjęcie projektu przez parlament tak, aby samorządy mogły skutecznie przygotować się do realizacji tego zadania zarówno w zakresie merytorycznym, jak i informatycznym. Samorządy muszą opracować procedury i stworzyć podstawy do rozliczania podatku VAT z uwzględnieniem specyfiki zadań wykonywanych zarówno przez gminę jak i jej jednostki organizacyjne. 

tadeuszwrona7@gmail.com  

2016-07-18 07:05:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»