Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Maria Bakalarczyk: Woda jest najtańsza na Podlasiu

Świadome zarządzanie usługami publicznymi wymaga wiedzy analitycznej i dużej aktywności ze strony kierownictwa jst – uważa Stanisław Łodwig, ekspert ZMP branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

Najwyższą awaryjnością charakteryzują się sieci wodociągowe w wielkopolsce, w woj. podkarpackim oraz na śląsku. W woj. śląskim jest też najwyższa cena wody dostarczonej do gospodarstw domowych - za m3 trzeba tam zapłacić średnio 4,78 zł. Podczas gdy średnia cena krajowa za wodę dla gospodarstw domowych w I kwartale br. wyniosła 2,85 zł/m3 i wzrosła, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 4 proc. (z 2,62 zł/m3). Najniższa średnia cena wody dla gospodarstw domowych obowiązywała w województwie podlaskim – 2,30 zł/m3.

Jak informuje Maria Bakalarczyk z Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" średnia liczba awarii w 2008 r. wyniosła:  na 1 km sieci wodociągowej – 0,48 na 1 km przyłączy wodociągowych 0,88. Najwyższą awaryjnością sieci charakteryzowały się województwa: śląskie, wielkopolskie i podkarpackie. Najniższą: łódzkie, lubuskie i opolskie.

Zdaniem Stanisława Łodwiga dostępność fizyczna usługi: średni poziom ilości mieszkań z wodociągiem wynosi 98,38 proc., jest bardzo wysoki a przedział wyników wąski co świadczy o jej wysokiej dostępności. Średni poziom udziału mieszkańców korzystających z wodociągu wynosi 94,5 proc. i jest równie wysoki co dobrze świadczy o realizowaniu tej usługi przez miasta.

Przedział cenowy usługi jest, jak wynika z badań Izby Gospodarczej porównywalnych z danymi z SAS, szeroki i zależny od decyzji poszczególnych dostawców usługi i samorządów miejskich.

Średnia ilość przedsiębiorstw działający na rynku wynosi 1,14 na miasto.
– Wskaźnik pokazuje, że przeciętnie w każdym mieście jest jedno przedsiębiorstwo wodociągowe.
Analiza sytuacji gdy miasto korzysta z więcej niż jednego przedsiębiorstwa wymaga dalszych badań, a dane zebrane przez SAS nie pozwalają na wyciąganie bardziej szczegółowych wniosków – dodaje Stanisław Łodwig. (ag)

Do pobrania: Usługi kanalizacyjno-wodociągowe w badaniach (1) (2)

2009-10-26 01:44:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»