Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Resort edukacji wraz z resortem cyfryzacji unowocześni szkoły

Minister edukacji Anna Zalewska wraz z Minister cyfryzacji Anną Streżyńską przedstawiła informacje na temat dostępu do internetu i wyposażenia w Technologie Informacyjno Komunikacyjne (TIK) polskich szkół.

Podczas specjalnie zwołanej konferencji Rafał Lew-Starowicz, zastępca dyrektora Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji w MEN poinformował, że niewielu pedagogów korzysta z technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) na lekcji.
Jedynie 41 proc. nauczycieli szkół gimnazjalnych wykorzystuje komputery do nauczania co najmniej raz w tygodniu. Dodatkowo zgodnie z wynikami badań na jeden komputer przypada średnio 11 uczniów, z czego duża część komputerów to komputery stacjonarne z lat 2006-2008.

Ponadto z przedstawionych danych wynika, że blisko połowa szkół nie ma tablic interaktywnych (dysponują średnio mniej niż 2 tablicami na szkołę). Polscy uczniowie korzystają z komputera w większości poza szkołą. Z około 30 tysięcy szkół zaledwie nieco ponad 300 (tj. ponad 1%) posiada stałe łącze o szybkości internetu odpowiadającej przyjętym standardom (powyżej 1000 mb/s.). Połowa szkół posiada dostęp do internetu pozwalający jedynie na komunikację mailową, czyli np. na samą sprawozdawczość.

Komputer wykorzystywany jest natomiast na zajęciach komputerowych, podczas których uczniowie zamiast programowania uczą się edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, co powinno odbywać się odpowiednio na języku polskim i matematyce.

Jak podkreślano podczas spotkania polscy nauczyciele są natomiast w czołówce jeśli chodzi o wykorzystywanie komputerów w życiu prywatnym i wyrażają entuzjastyczne opinie wobec stosowania TIK w nauczaniu. Niemniej ich kompetencje w zakresie TIK szczególnie tych uczących w szkołach podstawowych są jednymi z najniższych z pośród przebadanych krajów przez OECD. Aby temu zaradzić MEN podjęło realizację pilotażu programowania w szkołach, a MC zarezerwowało około 270 milionów złotych ze środków unijnych na budowę infrastruktury internetowej w szkołach oraz 120 mln złotych na szkolenia nauczycieli.

Źródło: MEN

2016-06-22 06:32:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»