Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Szkoły otwierają kierunki specjalistyczne

Urzędnicy samorządowi, by stać się specjalistami w danej dziedzinie, muszą nie tylko wykazywać się innowacyjnością w codziennej pracy, ale także stale podnosić swoje kwalifikacje. Służą temu m.in. studia podyplomowe na specjalistycznych kierunkach.



W latach ubiegłych jednymi z najczęściej wybieranych kierunków studiów podyplomowych przez pracowników administracji samorządowej wszystkich szczebli były kierunki związane z szeroko rozumianymi finansami. Nie dziwi ten fakt, bowiem samorządowcy zdobytą wiedzę na uczelniach wykorzystywali często w praktyce do pozyskiwania i efektywnego wykorzystywania funduszy w perspektywie finansowej 2007-2014.
Trzeba również pamiętać, że to właśnie jednostki samorządu terytorialnego były największymi beneficjentami wsparcia unijnego w ostatniej dekadzie.

W nowej perspektywie finansowej przed samorządowcami stoją nowe wyzwania i naprzeciw im starają się wychodzić uczelnie wyższe, wzbogacając swoją ofertę edukacyjną o kolejne kierunki.
W nowej perspektywie unijnej będą realizowane zarówno programy regionalne, jak i programy krajowe związane z ochroną środowiska. Wśród programów regionalnych znalazła się nowa odsłona Programu Infrastruktura i Środowisko, zaakceptowanego przez Komisję Europejską decyzją z 16 grudnia 2014 r. To największy program operacyjny nowej perspektywy finansowej.

Wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oferuje studia z zarządzania obszarami Natura 2000. Adresowane są one m.in. do osób zatrudnionych w administracji samorządowej na szczeblu gminnym, a ich celem jest podniesienie kwalifikacji osób zajmujących się ochroną i kształtowaniem środowiska. W programie studiów znajdują się tzw. grupy problemowe dotyczące m.in. diagnostyki i identyfikacji zagrożeń siedlisk przyrodniczych, a także gatunków objętych siecią Natura 2000, metod oceny oddziaływania na środowisko na terenach sieci Natura 2000 oraz prowadzenia dialogu społecznego i rozwiązywania konfliktów. Zdaniem prof. Bogumiły Pawluśkiewicz z SGGW sieć Natura 2000 w Polsce budzi pewne kontrowersje wśród społeczności lokalnych, obawiają się one bowiem spadku dochodów ze względu na ograniczenia działalności gospodarczej i inwestycyjnej.
Ukończenie studiów na kierunku zarządzanie obszarami Natura 2000 ma pozwolić na zrozumienie i wdrażanie w życie nowego podejścia do ochrony środowiska i rozwoju obszarów wiejskich.

Jak najefektywniej zarządzać finansami gmin i miast Finanse i kwestie związane z ich wykorzystywaniem są oczywiście wciąż jednymi z najważniejszych spraw, z którymi codziennie muszą sobie radzić samorządowcy i taki kierunek studiów cieszy się dużą popularnością.

Państwowa Wyższa Szkoła w Tarnowie w swojej ofercie ma studia, dzięki którym można zdobyć umiejętności w zakresie przedsiębiorczości, aby wykorzystać je na przykład w zakresie pozyskiwania środków z funduszy unijnych. Uczelnia w Tarnowie współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Finansów w Kőnings Wüsterhausen pod Berlinem, w ramach której studenci  uczestniczą w Polsko-Niemieckich Seminariach Prawa Podatkowego, a jednocześnie  otrzymują szansę wyjazdu na dwumiesięczny staż do instytucji finansowych w Niemczech z perspektywą zatrudnienia po zakończeniu studiów. Jednak tym, co ją wyróżnia, jest to, że PWSZ w Tarnowie jako jedyna polska uczelnia wyższa otrzymała 15 tys. euro w ramach grantu Visegrad University Studies Grant, przydzielanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Dzięki temu realizowany projekt przewiduje m.in. organizację cyklicznych wykładów prowadzonych przez specjalistów z Polski, Węgier, Słowacji i Czech na temat rozwiązań ustrojowych, prawnych i organizacyjnych administracji państwowej i samorządowej w tych krajach.

2015-06-17 16:19:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

25-26 kwietnia, Lublin, Konferencja "Samorząd a państwo - formy uspołecznienia demokracji", https://umcs.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»